Umor povezan sa rakom (CRF) je iscrpljujuće, ali previše uobičajeno stanje, koje može ozbiljno uticati na kvalitet života pacijenata koji se leče. Za one koji se bore sa CRF-om, nije bilo efikasnih farmaceutskih tretmana za konstelaciju simptoma koji zajedno definišu sindrom.
U novoj studiji koju su vodili istraživači Centra za rak Jejla na Medicinskom fakultetu u Jejlu, tim je otkrio da lek koji cilja na metabolizam pod nazivom dihloroacetat (DCA) pomaže u ublažavanju CRF-a kod miševa, bez mešanja u tretmane raka. Nalazi su put za buduća istraživanja CRF-a koja bi jednog dana mogla dovesti do nove terapije za pacijente.
Rezultati su objavljeni u American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism 2. oktobra.
„Ova studija identifikuje dihloroacetat, aktivator oksidacije glukoze, kao prvu intervenciju, a posebno prvu intervenciju fokusiranu na metabolizam, za sprečavanje čitavog sindroma umora povezanog sa rakom u pretkliničkim modelima“, rekla je stariji autor Rachel Perri, koja je član Jejl centra za rak.
Istraživači su koristili modele miša koji nose tumore da bi istražili efikasnost DCA u lečenju umora povezanog sa rakom kod pacijenata koji žive sa melanomom. Grupa je otkrila da DCA nije uticala na stopu rasta tumora ili ugrozila efikasnost imunoterapije ili hemoterapije u dva modela raka miša. DCA je takođe značajno sačuvao fizičku funkciju i motivaciju kod miševa sa tumorima u kasnoj fazi.
Podaci sugerišu da tretman DCA može imati nekoliko pozitivnih efekata, uključujući smanjenje oksidativnog stresa u mišićnom tkivu miševa koji nose tumor. Istraživači su rekli da bi DCA mogao biti pristup koji menja praksu u budućnosti, kada se koristi kao pomoćna terapija za lečenje umora povezanog sa rakom.
„Nadamo se da će ovo istraživanje obezbediti osnovu za buduća klinička ispitivanja korišćenjem dihloroacetata — leka koji je odobrila FDA za drugu indikaciju (laktacidozu) — za lečenje iscrpljujućeg sindroma umora povezanog sa rakom“, rekao je Peri, koji je takođe asistent. profesor medicine (endokrinologije) i ćelijske i molekularne fiziologije na Medicinskom fakultetu Jejla.
Periju se pridružio prvi autor Jejla Ksinji Džang.