Južna Afrika ubila oko 7,5 miliona pilića u pokušaju da obuzda izbijanje ptičijeg gripa

Južna Afrika ubila oko 7,5 miliona pilića u pokušaju da obuzda izbijanje ptičijeg gripa

Južna Afrika je ubila oko 7,5 miliona pilića u pokušaju da obuzda desetine izbijanja dva odvojena soja ptičijeg gripa koji prete da izazovu nedostatak jaja i živine za potrošače, vladu i nacionalnu živinu Udruženje je saopštilo u utorak.

Najmanje 205.000 pilića umrlo je od ptičijeg gripa u najmanje 60 odvojenih epidemija širom zemlje, sa više od polovine tih epidemija u provinciji Gauteng, koja uključuje najveći grad u zemlji Johanesburg i glavni grad Pretoriju.

Neke prodavnice prehrambenih proizvoda u Johanesburgu ograničavale su broj jaja koja su kupcima mogli da kupe ove nedelje — u nekim slučajevima na jednu kutiju od šest jaja — a vlada je priznala da postoje „ograničenja u snabdevanju“.

Vlada je objavila da je ubijeno oko 2,5 miliona pilića uzgajanih za njihovo meso. Južnoafričko udruženje živinare saopštilo je da je ubijeno još 5 miliona pilića koji nose jaja. 7,5 miliona ptica predstavljalo je oko 20-30% ukupnog fonda pilića u Južnoj Africi, rekao je generalni direktor Južnoafričkog udruženja peradi Izak Brajtenbah.

Vlada je krenula u ubrzavanje izdavanja novih uvoznih dozvola za kompanije da unose jaja iz drugih zemalja „kako bi osigurala dovoljne zalihe za potrošače“, rekao je ministar poljoprivrede Thoko Didiza. Njeno ministarstvo takođe razmatra pokretanje programa vakcinacije kako bi se zaustavila izbijanja ptičijeg gripa i saopštilo je da se broj farmi sa obolelim povećava.

Susedna Namibija zabranila je uvoz pilećeg mesa i jaja iz Južne Afrike.

Epidemije pogađaju industriju koja se već bori zbog krize sa električnom energijom. Breitenbach je rekao da je Južna Afrika imala tri velike epidemije ptičijeg gripa poslednjih godina, a najnovije su bile „daleko najgore“, već su koštale industriju gubitke od najmanje 25 miliona dolara.

Vakcine bi trebalo da budu uvezene i nadamo se da će biti spremne za upotrebu za dva do šest meseci, rekao je on.

Vilhelm Mare, predsednik grupe za živinu u Južnoafričkoj veterinarskoj asocijaciji, rekao je da bi moglo biti pogođeno čak 8,5 miliona pilića koji nose jaja i više od 10 miliona ptica.

„To mi govori da ćemo imati problema sa ovom situacijom još neko vreme“, rekao je Mare, nazvavši je „katastrofalnim“ za industriju.

Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti saopštili su prošlog meseca da su epidemije ptičjeg gripa u porastu na globalnom nivou, sa više od 21.000 epidemija širom sveta između 2013. i 2022. Ptičiji grip samo retko zarazi ljude.

Jaja su važan i pristupačan izvor proteina u Južnoj Africi, ali cene su ove godine stalno rasle, a očekivalo se da će nestašice izazvane ptičjim gripom ponovo povećati cene i doprineti visokoj inflaciji hrane za Južnoafrikance.

Industrija piletine u Južnoj Africi je ove godine već bila teško pogođena nestašicama struje, što je rezultiralo planiranim redovnim nestankom struje radi uštede energije, ali loše utiče na poslovanje.

Južnoafrički farmeri rekli su u januaru da su bili primorani da ubiju skoro 10 miliona mladih pilića, pošto je najnaprednija afrička ekonomija doživela rekordne nestanke na početku godine, što je dovelo do dramatičnog usporavanja proizvodnje i do prenatrpanosti na farmama pilića.

Industrija peradi je takođe lobirala kod vlade Južne Afrike da uvede trajne dažbine zemljama poput Brazila, Danske, Poljske, Španije i Sjedinjenih Država za ono što industrija naziva „dampingom“ jeftinih pilećih proizvoda u Južnoj Africi, preteći lokalnim preduzeća.