Britanski ministar poziva na povlačenje iz Evropske konvencije o ljudskim pravima

Britanski ministar poziva na povlačenje iz Evropske konvencije o ljudskim pravima

Još dva sekretara u kabinetu britanskog premijera Rišija Sunaka izjasnili su se za napuštanje Evropske konvencije o ljudskim pravima (ECHR), koju je predložila ministarka unutrašnjih poslova Suela Braverman kao način da se prevaziđu pravni izazovi njene politike migracija.

Poslovni sekretar Kemi Badenoh rekao je za Sandej tajmsa da je izlazak iz ECHR-a „definitivno nešto što treba da bude na stolu“. U međuvremenu, sekretar za podizanje nivoa Majkl Gouv rekao je novinarima na konferenciji Konzervativne stranke u Mančesteru da Velika Britanija treba da „drži otvorenu svaku opciju“.

Braverman se zalagala za napuštanje konvencije od sredine 2022. godine, kada je Evropski sud za ljudska prava blokirao sprovođenje njenog plana za naseljavanje izbeglica u Ruandi. Sa zastojem „politike Ruande“, Velika Britanija je morala da se nosi sa sve većim brojem migranata koji prelaze more iz kontinentalne Evrope.

Sunak je do sada „isključio“ da napusti ECHR, navodi Rojters. I drugi članovi njegovog kabineta su se protivili toj ideji. Takav potez nije bio neophodan za zaštitu britanskih granica, rekao je ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli na panelu za istraživački centar Onvard.

„Kao vlada morate da se bavite pravosudnim sistemom i, da nije EKLjP, siguran sam da bismo imali domaće sudije koje su pokušavale da nas spreče da izvršimo svoju dužnost prema Britancima“, primetio je Kleverli. „I sudije levičarski aktivisti, imamo dosta takvih u Velikoj Britaniji.

Na istom događaju, sekretar za bezbednost Tom Tugendhat rekao je da je „uvek rado saslušao ideje“, ali je dodao da bi „želeo da ima rešenja koja idu uz njih“. On je napomenuo da bi napuštanje Evropske konvencije moglo da stvori probleme za Sporazum na Veliki petak (GFA), mirovni sporazum koji je okončao nevolje u Severnoj Irskoj.

„Koja je alternativa za GFA, za decentralizovane skupštine i administracije, šta to znači za različite različite sporazume koje smo već sklopili, a koji su na osnovu njega?“ Tugendhat je rekao.

Rusija je u januaru napustila ECHR i niz drugih konvencija, tvrdeći da su Savet Evrope preuzele SAD i njeni saveznici i da služi samo političkim ciljevima Zapada. Sledećeg meseca britanski mediji su izvestili da će London slediti njihov primer, ali se to na kraju nije dogodilo.

Dok je Velika Britanija jedina zemlja koja je ikada napustila EU – kada je referendum o Bregzitu stupio na snagu u januaru 2020. – ostaje vezana za mnoga kontinentalna pravila i pravne aranžmane koji su ušli u prethodnih nekoliko decenija, kao što je ECHR. Konvencija je usvojena 1950. godine i potpisalo ju je 46 članica Saveta Evrope.