Čajevi sa mlekom – različita slatka pića, uključujući i čaj sa mehurićima – postali su fenomenalno popularni u Kini i drugim delovima Azije poslednjih godina, a nova studija je istakla neke zabrinjavajuće veze između pića i problema sa mentalnim zdravljem.
Istraživači sa Univerziteta Tsinghua i Centralnog univerziteta za finansije i ekonomiju u Kini anketirali su 5.281 studenta iz Pekinga, otkrivši da simptomi zavisnosti od čaja sa mlekom nisu samo stvarni, već i povezani sa problemima kao što su depresija i anksioznost.
„Čaj sa mlekom je doživeo ogroman rast popularnosti u Kini, posebno među mladima“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
„Naši nalazi su naglasili da konzumacija čaja sa mlekom može dovesti do zavisnosti, a povezana je sa depresijom, anksioznošću i samoubilačkim idejama.“
Koristeći priznatu skalu zavisnosti – koja se bavi faktorima kao što su uporna žudnja i preterano uživanje – tim je pronašao dokaze da neki mladi ljudi pokazuju znake zavisnosti. Skoro polovina ispitanih je rekla da pije najmanje jednu šolju čaja sa mlekom nedeljno.
Pored dodatnog šećera, čajevi sa mlekom često sadrže i kofein, a izražena je zabrinutost oko toga kako ove vrste pića mogu dovesti do lošeg raspoloženja i socijalne izolacije kod adolescenata.
U ovoj studiji, konzumacija čaja od mleka bila je povezana sa usamljenošću i depresijom. Iako studija nije bila osmišljena da utvrdi uzrok, ona naglašava potencijalni problem koji treba dalje istražiti, posebno imajući u vidu sve veću popularnost ovih vrsta pića.
Istraživači koji stoje iza studije sugerišu da bi mladi u Kini i drugde mogli da koriste čaj sa mlekom kao mehanizam za suočavanje i način regulacije emocija – i da ova pića mogu izazvati zavisnost i štetnost na isti način kao društveni mediji ili droge.
Buduća istraživanja bi mogla uključiti veće veličine uzoraka i pratiti potrošnju čaja sa mlekom tokom dužih vremenskih perioda.
„Rezultati pokazuju da konzumacija čaja sa mlekom može dovesti do simptoma zavisnosti, uključujući učestalost, zavisnost/žudnju, nameru da se zaustavi, nemogućnost zaustavljanja, toleranciju i osećanje krivice“, pišu istraživači.
Tim preporučuje da se uvedu mere za zaštitu od fizičkih i mentalnih problema koji bi mogli biti povezani sa čajem od mleka, od gojaznosti i karijesa do zavisnosti i depresije.
„Trenutni nalazi mogu pomoći kreatorima politike u razvoju propisa kao što su ograničavanje reklamiranja, pružanje psiho-edukacije, uspostavljanje higijenskih standarda hrane za tako prosperitetnu industriju potrošnje u kojoj dominiraju mladi, istovremeno štiteći njihovo mentalno zdravlje“, pišu istraživači.