Prema nedavno objavljenim podacima nacionalnog statističkog biroa ISTAT, više od trećine stanovništva Italije, treće po veličini zemlje u evrozoni, biće starije od 65 godina do 2050. godine, što predstavlja značajan porast u odnosu na otprilike četvrtinu stanovništva koja je bila starija od 65 godina prošle godine.
Izveštaj takođe ukazuje na to da će se odnos ljudi radnog uzrasta (15-64) i onih koji su premladi ili prestari za rad (0-14 ili 65 i više) značajno smanjiti, sa trenutnih tri radno sposobna lica na jednog starijeg ili dete do 2050. godine.
Ovaj dramatičan demografski trend stavlja Italiju pred velike izazove. On rezultira neizbežnim padom ekonomske produktivnosti i povećanim troškovima socijalne zaštite, što dodatno opterećuje zemlju koja već ima najveće penzione troškove u 38-članoj Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Agencija za statistiku takođe prognozira da će ukupna populacija Italije pasti na 54,4 miliona do 2050. godine sa 59 miliona stanovnika koliko je bilo prošle godine. Ovaj pad broja stanovnika posledica je istorijski niskog nataliteta koji je pao ispod 400.000 rođenih prošle godine.
S obzirom na ove izazove, imigracija se često navodi kao potencijalno rešenje za demografske probleme koji pogađaju Italiju i ostatak EU. Vlada Italije pod vodstvom premijerke Đorđe Meloni obećala je veću finansijsku podršku porodicama koje žele da imaju decu kako bi se podstakao natalitet. Takođe se suočava sa odlivom mozgova i smanjenjem populacije školskog uzrasta, što čini situaciju dodatno alarmantnom, kako je istakao ministar obrazovanja Đuzepe Valditara.