Azerbejdžan je pozvao misiju Ujedinjenih nacija da poseti Nagorno-Karabah „u narednim danima”, saopštilo je u petak Ministarstvo spoljnih poslova, usred masovnog egzodusa etničkih Jermena iz regiona nakon munjevite azerbejdžanske vojne ofanzive .
Portparol Ujedinjenih nacija Stefan Dužarik potvrdio je da će misija UN, koju predvodi visoki zvaničnik UN za pomoć, otputovati u Nagorno-Karabah ovog vikenda – što je prvi pristup svetske organizacije regionu u poslednjih 30 godina.
„Dok je tamo, tim će nastojati da proceni situaciju na terenu i identifikuje humanitarne potrebe i za preostale ljude i za ljude koji su u pokretu“, rekao je Dužarik novinarima u petak, pozivajući sve da poštuju međunarodno pravo.
„Fokus će biti na humanitarnim i, kao deo toga, na pitanjima zaštite“, rekao je on.
Jermenija je u međuvremenu zatražila od Svetskog suda da naredi Azerbejdžanu da povuče sve svoje trupe iz civilnih objekata u Nagorno-Karabahu i omogući pristup Ujedinjenim nacijama, saopštio je sud.
Svetski sud, formalno poznat kao Međunarodni sud pravde, u februaru je naložio Azerbejdžanu da obezbedi slobodno kretanje kroz područje poznato kao koridor Lačin koji vodi ka i iz regiona.
U zahtevu za privremene mere podnetom u četvrtak, Jermenija je zatražila od suda da potvrdi naredbe izdate u februaru i da mu naloži da se uzdrži od svih akcija direktno ili indirektno usmerenih na raseljavanje preostalih etničkih Jermena iz regiona.
Vlada Jermenije, u saopštenju koje su citirale ruske novinske agencije, iznosi više od 98.500 etničkih Jermena koji su prešli u Jermeniju iz Karabaha do petka uveče – ili više od tri četvrtine stanovništva regiona.
Sjedinjene Države i drugi pozvali su Baku da dozvoli međunarodnim posmatračima ulazak u Karabah zbog zabrinutosti zbog mogućih kršenja ljudskih prava. Jermenija je optužila Azerbejdžan za etničko čišćenje u Karabahu, što Baku odlučno poriče.
„Poseta će omogućiti (misija) da se upozna sa aktuelnim humanitarnim aktivnostima koje Azerbejdžan sprovodi u regionu“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Azerbejdžana.
„Pored toga, članovima grupe će biti prikazan proces obnove određene infrastrukture, razoružanja i konfiskacije municije od ilegalnih jermenskih oružanih snaga, kao i opasnosti koje predstavljaju mine.
Ranije je zvaničnik azerbejdžanske vlade rekao da će medijima takođe biti dozvoljeno da posete Nagorno-Karabah, koji se međunarodno posmatra kao deo Azerbejdžana, ali kojim je od 1990-ih upravljala otcepljena država etničkih Jermena.
Ističući da će građanska prava Jermena biti zaštićena ako ostanu, azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev je rekao da je njegova „gvozdena pesnica“ ostavila ideju nezavisnog etničkog Jermenskog Karabaha u istoriji.
Alijev je rekao američkom državnom sekretaru Antoniju Blinkenu u telefonskom razgovoru u utorak da su njegove snage gađale samo „vojne objekte … tokom antiterorističkih mera, koje su trajale manje od 24 sata, a civili nisu povređeni“, navodi se u saopštenju. saopštenje iz kabineta predsednika Azerbejdžana.