Ostaci DNK pronađeni u fosilu kornjače stare 6 miliona godina

Ostaci DNK pronađeni u fosilu kornjače stare 6 miliona godina

Ostaci DNK otkriveni su u fosilizovanim ostacima morske kornjače pre 6 miliona godina koja je usko povezana sa današnjim Kempovim kornjačama ridlei i maslinovim ridlei kornjačama, što je jedan od retkih slučajeva kada je genetski materijal identifikovan u tako drevnim fosili kičmenjaka, rekli su istraživači u četvrtak.

Istraživači su rekli da su neke koštane ćelije, nazvane osteociti, izvrsno očuvane u fosilu, koji je iskopan duž panamske karipske obale 2015. Fosil je delimičan, sa relativno kompletnim karapaksom – kornjačinim oklopom – ali ne i ostatkom skeleta. Kornjača bi bila duga oko 30 cm kada je bila živa, rekli su.

U nekim od osteocita, ćelijska jezgra su sačuvana i reagovala su na hemijski rastvor koji je omogućio istraživačima da prepoznaju prisustvo ostataka DNK, molekula koji nosi genetske informacije za razvoj i funkcionisanje organizma, rekao je paleontolog Edvin Kadena, glavni autor studije objavljene u Journal of Vertebrate Paleontologi.

„Želim da istaknem da nismo izdvojili DNK, samo smo bili u stanju da prepoznamo prisustvo tragova DNK u jezgrima“, dodao je Kadena sa Universidad del Rosario u Bogoti i Instituta za tropska istraživanja Smitsonijan.

DNK je prilično kvarljiva, iako je u pravim uslovima sačuvana u nekim drevnim ostacima. Istraživači su prošle godine izvestili o otkriću DNK životinja, biljaka i mikroba koji datiraju pre oko 2 miliona godina iz sedimenta na najsevernijoj tački Grenlanda.

Kadena je rekao da su jedini stariji fosili kičmenjaka od novoopisane kornjače koji su pronađeni sa sličnim ostacima DNK bili dva dinosaurusa – Tiranozaurusa, koji je živeo pre oko 66 miliona godina, i Brahilofosaurusa, koji je živeo pre oko 78 miliona godina. Kadena je rekao da su ostaci DNK takođe prijavljeni kod insekata koji datiraju pre desetina miliona godina.

Kornjača je iz istog roda – Lepidochelis – kao dve od sedam živih vrsta morskih kornjača na svetu – Kempova ridlija, najmanja morska kornjača na svetu, i maslinasta kornjača, rekao je Kadena. Kempov ridli, sa glavom trouglastog oblika i blago kukastim kljunom, prvenstveno se nalazi u Meksičkom zalivu. Maslina ridlei, koja veoma podseća na Kempov ridlei, ima veću rasprostranjenost, prvenstveno se nalazi u tropskim regionima Tihog, Indijskog i Atlantskog okeana.

Fosil predstavlja najstarijeg poznatog člana Lepidohelisa i pomaže da se rasvetli slabo shvaćena evoluciona istorija ovog roda, rekli su istraživači. Nisu ga identifikovali po vrstama jer su ostaci bili previše nekompletni, rekao je Cadena.

„Svaki fosil, svako fosilno mesto ima specifične uslove očuvanja koji bi u nekim slučajevima mogli favorizovati očuvanje originalnih biomolekularnih ostataka kao što su proteini i DNK“, rekao je Cadena.

„Možda bismo u budućnosti i sa više studija ove vrste mogli u nekom trenutku da sekvenciramo veoma male delove DNK i da zaključimo stvari o njihovim bliskim rođacima ili uključimo te informacije u širu molekularnu evolucionu studiju“, dodao je Cadena.