Njihov jezik je bio slan i poruka je bila jasna: programeri igara su verovali da im je život ugrožen i da to neće prihvatiti.
Uniti, američka kompanija čiji se softver koristi za kreiranje i pokretanje hiljada igara, uključujući hitove poput „Pokemon GO“ i „Genshin Impact“, objavila je 12. septembra nove naknade za programere.
Firma će naplaćivati 20 centi svaki put kada se igra koju podržava Uniti instalira na bilo koji uređaj, potez za koji su analitičari upozorili da bi mogao urušiti studije i odbiti nova izdanja.
Deset dana kasnije, nakon žustrog i često vulgarnog otpora studija i programera, Uniti je povukao neke od promena.
Ali za mnoge programere, šteta može biti nepopravljiva.
„Ako budem primoran da prihvatim trenutne uslove, otići ću“, rekao je za AFP Alen Puže, direktor francuskog studija Alkemi.
Uniti tvrdi da njegova tehnologija podržava 70 odsto od 1.000 najboljih mobilnih igara i da ljudi preuzimaju aplikacije napravljene pomoću njegovog softvera četiri milijarde puta mesečno.
Ubiranje čak i male naknade donelo bi velike nagrade.
Ali postoji mnogo alternativnih „motora“, kako je softver poznat.
„Proizvođači igara su već počeli da razmišljaju o promeni motora“, rekao je Ris Eliot, tržišni analitičar u konsultantskoj kući Nevzoo.
Sve je bilo sasvim drugačije 2005. godine, kada je Uniti lansirao sa obećanjima o demokratizaciji razvoja igara.
Njegova softverska platforma je bila jeftina i laka za korišćenje i brzo je postala omiljena za nezavisne i manje programere.
Glavna inovacija je bila da su dizajneri mogli da se oslanjaju na elemente iz drugih igara, kao što su osvetljenje pozadine ili pokreti likova.
Pre nego što su se pojavili Uniti i njegovi konkurenti, svaka igra je napravljena po meri, sa grafikom i svim ostalim napravljenim od temelja.
Nakon zvezdanog uspona, kompanija je izašla na berzu 2020.
Za mnoge posmatrače industrije, flotacija berze bila je početak pada.
Kompanija, koja ove godine planira prihod od 2 milijarde dolara, pokrenula je nekoliko talasa otpuštanja i otuđila korisnike prilagođavanjem softvera i cena.
Zatim je usledila bomba od 12. septembra.
„Prvi predlog koji su dali bio je potpuno odvojen od stvarnosti“, rekao je Pudžet iz Alkemija.
Stotine programera oglasile su se na društvenim mrežama kako bi osudile predlog za koji su rekli da bi ubio studije koji se oslanjaju na besplatne igre za preuzimanje i bilo koju manju opremu koja je razvila hit igru.
„Nema šanse da je Uniti razgovarao sa jednim programerom pre nego što je ovo pokrenuo“, objavio je programer i konsultant Rami Ismail na Ks, ranije Tviter.
Firma se vratila sa izvinjenjem — „čuli smo vašu zabrinutost“, „vi ste ono što Uniti čini odličnim“ — i novom ponudom da ograniči naplatu na najuspešnije igre.
Pjudžet veruje da je firma napravila „potpuno nerazuman“ početni predlog, tako da se njihova kasnija ponuda, koja će im ipak doneti ogroman prihod, čini prijatnijom.
Jadnost programera sugeriše da Uniti mora preći dug put pre nego što bude prihvaćen nazad u okrilje.
Ubrzo nakon prvobitne objave, pojavio se nalog na Ks-u kako bi složio odgovore pod rukohvatom „jebano od Jedinstva“, dobivši više od 15.000 pratilaca za nekoliko dana.
Dok su neki programeri slali iskrena pisma, drugi su pribegli slikama podignutih srednjih prstiju ispred logotipa Uniti, ili kratkim porukama sa nepristojnim nezadovoljstvom.
„Prestani. WTF?“ bio je oštar odgovor Inerslota, čija igra „Among Us“, napravljena pomoću softvera Unity, ima oko 500 miliona igrača.
Pjudžet je rekao da nije siguran da li postoji put nazad za Jedinstvo, rekavši da će „kao i svi drugi“ tražiti alternative.
„Tužno me čini pomisao da sam uložio 13 godina učenja, istraživanja i razvoja, u rešenje koje ću morati da odbacim“, rekao je on.