Srbija će istražiti događaje koji su doveli do pucnjave u manastiru na severu Kosova za koji je Priština okrivila Beograd, izjavio je u četvrtak predsednik Srbije Aleksandar Vučić, negirajući bilo kakvu umešanost vlade u incident.
Vučić je dao intervju za Rojeters, a ta agencija na početku teksta podseća da se u nedelju kosovska policija sukobila sa „oko 30 teško naoružanih Srba“ koji su se satima zabarikadirali u srpski pravoslavni manastir u selu Banjska.
U sukobima su ubijena tri napadača i jedan policajac, kosovski Albanac.
Oko 50.000 Srba koji žive na severu Kosova ne priznaju prištinske institucije i vide Beograd kao svoju prestonicu.
Često su se sukobljavali sa kosovskom policijom i međunarodnim mirovnim snagama, ali nasilje tokom vikenda bilo je najgore u godinama, piše Rojters.
Vučić je za Rojters rekao da je Beograd osudio ubistvo policajca i dodao da će Srbija „pokrenuti postupke pred nadležnim pravosudnim organima” i istražiti osumnjičene.
„Koja su to sumnjiva krivična dela, to je pitanje za tužioca“, rekao je on u svojoj kancelariji u Beogradu.
On je optužio kosovsku policiju da je ubila jednog od naoružanih napadača u glavu „sa udaljenosti od metar“ nakon što se predao, opisujući to kao „pogubljenje“.
Veton Elšani, zamenik regionalnog komandanta za sever Kosova, rekao je za Rojters:
„Ovo je besmislica. Naši oficiri to nikada ne bi učinili. Jednom od uhapšenih smo ukazali prvu pomoć na terenu da mu spasemo život nakon što je zadobio povrede.“
Nijedna grupa nije preuzela odgovornost za napad ili objasnila motive napadača, prenosi Rojters.
Vučić je negirao navode kosovske predsednice Vjose Osmani da je Beograd podsticao nasilje, rekavši da Srbija neće imati koristi od toga jer bi to ugrozilo njenu poziciju u pregovorima sa Prištinom pod pokroviteljstvom EU.
„Zašto bi ovo bilo od koristi za Beograd? Šta bi bila ideja? Da uništimo našu poziciju koju gradimo godinu dana? Da ovo uništimo za jedan dan? … Srbija ne želi rat“, rekao je on.
Kosovo i Srbija su se 2012. godine obavezali na razgovore pod pokroviteljstvom EU.
Normalizacija odnosa ključna je za napredovanje obe zemlje na putu ka integraciji u EU, podseća Rojters.