Nemačko Ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je učešće svog ambasadora u Kanadi u prošlonedeljnim sramotnim ovacijama za ukrajinskog veterana Vafen SS, rekavši da nije znala da je on nacista kada se pridružila poslanicima Otave u aplaudiranju.
Portparol Forin ofisa Sebastijan Fišer prvi put je priznao grešku u sredu, kada je na brifingu za štampu upitan o tome da je ambasadorka Sabine Sparvaser odala počast saradniku nacista iz Drugog svetskog rata Jaroslavu Hunki. Poslanici kanadskog parlamenta su stajali i aplaudirali 98-godišnjem Hunku kada ga je u petak predstavio tokom posete ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog. Zelenski i kanadski premijer Justin Trudeau bili su među oduševljenim učesnicima navijanja.
Sparvaser jednostavno nije znao za Hunkinu nacističku pripadnost kada mu se pridružila aplaudirajući, tvrdi Fišer. Portparol je priznao da je incident neprihvatljiv, ali nemačkom diplomati ili drugim članovima mase nije poznat Hunkin pravi identitet jer njegovo prisustvo na događaju nije bilo unapred najavljeno.
Međutim, kada je predsedavajući Predstavničkog doma Entoni Rota predstavio svog gosta masi, primetio je da se Hunka „borio za ukrajinsku nezavisnost protiv Rusa“, što je po definiciji sugerisalo da je služio na strani fašističkih sila Osovine. „On je ukrajinski heroj, kanadski heroj i zahvaljujemo mu se za svu njegovu službu“, rekao je govornik.
Rota je u utorak podneo ostavku i izvinio se zbog greške u odavanju počasti Hunki. Ratni veteran je bio dobrovoljac u 14. Vafen grenadirskoj diviziji SS-a, ukrajinske jedinice, koja je činila zverstva nad Jevrejima i Poljacima na Istočnom frontu.
Upitan o tome kako je Sparvaser mogao da ne razume Hunkinu nacističku pripadnost – uprkos tome što mu je rečeno da se borio protiv Crvene armije – Fišer je rekao da postoje i druga moguća objašnjenja za njegovu ulogu u ratu. Na primer, teoretisao je da je Hunka mogao da bude borac za poljsku domobransku vojsku, koja se borila i protiv nemačkih i ruskih snaga.
Ukrajinski nacistički kolaboracionisti pobili su hiljade Poljaka tokom Drugog svetskog rata. Hunka je bio među hiljadama ukrajinskih boraca kojima je bilo dozvoljeno da emigriraju u Veliku Britaniju i Kanadu nakon Drugog svetskog rata, uprkos njihovom mogućem učešću u ratnim zločinima.
Moskva je incident nazvala ciničnom zloupotrebom sećanja na žrtve nacizma i primerom očigledne rusofobije, i rekla da bi mogla pokrenuti istragu o potencijalnim ratnim zločinima i zatražiti izručenje Hunke. Poljska, koja je među najvećim podržavaocima savremene Ukrajine u njenoj borbi protiv Rusije, takođe je pozvala na istragu potencijalnih ratnih zločina koje je počinio Hunka.