Studija pokazuje kako tumori mozga čine da određene imune ćelije postanu izdajice

Studija pokazuje kako tumori mozga čine da određene imune ćelije postanu izdajice

Studija Ludvig Cancer Research je po prvi put iscrpno analizirala imune ćelije poznate kao neutrofili koje se nalaze u tumorima mozga, uključujući gliome, koji se razvijaju u samom mozgu, i kancere koji se tamo šire iz pluća, dojke i kože.

Predvođeni Johanom Džojs iz Ludviga Lozane i Roeltje Masom, doktorom nauka. student u svojoj laboratoriji, studija takođe detaljno opisuje ključnu ulogu neutrofila u obezbeđivanju opstanka raka mozga i otkriva mehanizme pomoću kojih mikrookruženje tumora (TME) podešava njihovu biologiju kako bi ih pretvorilo u pokretače malignog rasta. Njegovi nalazi sugerišu nove pristupe lečenju glioma i metastaza u mozgu (BrMs).

„Naša studija po prvi put pokazuje kako mikrookruženje tumora na mozgu uvlači i razoruža infiltrirajuće neutrofile, produžava njihov životni vek — koji je inače relativno kratak — i pretvara ih u ćelije koje potiskuju imune odgovore protiv raka dok usmeravaju stvaranje krvnih sudova. koji hrane rastući rak“, rekla je Džojs.

Objavljeno u Cell, studija ispituje preferencijalne prostorne niše, dinamiku, obrasce ekspresije gena i funkcionalna stanja neutrofila u BrM i gliomima. Posebno, identifikuje specifične ćelijske interakcije i par molekularnih faktora u TME koji su ključni za pretvaranje neutrofila iz potencijalnih agenasa antitumorskog imuniteta u podržavaoce maligniteta.

„Ovo je jedno od najuzbudljivijih otkrića studije jer samo mali podskup moždanih metastaza reaguje na trenutno dostupne imunoterapije, a gliomi su se pokazali posebno otpornim na sve vrste lečenja“, rekao je Mas. „Naša identifikacija specifičnih ćelijskih i molekularnih faktora koji mogu pretvoriti neutrofile u imunosupresivne i protumoralne agense u TME-u otvara vrata razvoju terapijskih pristupa kako bi rak mozga bio podložniji imunoterapiji.“

Rakovi zavise od menažerije nekanceroznih ćelija da bi preživeli i napredovali, a tumori mozga nisu izuzetak. Istražujući ovaj aspekt biologije raka mozga, laboratorija Džojs je poslednjih godina opsežno analizirala imuni pejzaž glioma i BrM, identifikujući nove strategije za rešavanje njihovog ponovnog pojavljivanja i otpornosti na terapiju.

Veliki deo tog rada fokusiran je na mijeloidne imune ćelije, pre svega na makrofage i njihove verzije koje žive u mozgu poznate kao mikroglija. Džojs i njene kolege primetile su u ovim studijama da se neutrofili – koji su takođe mijeloidne ćelije – akumuliraju u velikom broju u tumorima mozga, posebno u najagresivnijim tipovima glioma i BrM, što postavlja pitanja o njihovoj potencijalnoj ulozi u progresiji tumora.

Sadašnja studija odgovara na ta pitanja. Na osnovu integrisane, multifaktorske analize više od 190 uzoraka tumora mozga od pacijenata i eksperimenata na različitim mišjim modelima raka mozga, pokazuje da su neutrofili u većoj količini u BrM nego u primarnim gliomima. Međutim, kod svih tipova tumora, njihovi fenotipovi — ili fizičke osobine i funkcionalna stanja — značajno se razlikuju od onih neutrofila u cirkulaciji i zdravom moždanom tkivu.

Mas, Joice i kolege izveštavaju da neutrofili povezani sa tumorom (TAN) imaju tendenciju da se grupišu oko deformisanih i propusnih krvnih sudova u tumorima i isključuju programe ekspresije gena koji indukuju ćelijsku smrt dok uključuju gene koji podržavaju opstanak ćelija – čime se produžava njihov životni vek. Ovi nalazi su potvrđeni u pionirskim studijama sprovedenim na mišjim modelima raka mozga.

Jednom kada se smesti u TME, otkrili su istraživači, TAN počinju da izbacuju faktore koji stimulišu formiranje krvnih sudova. Oni takođe postaju funkcionalno potisnuti, zaustavljajući proizvodnju reaktivnih vrsta kiseonika – molekularnih bombica koje neutrofili obično koriste da unište svoje ćelijske mete.

Ali TAN, ispostavilo se, nisu samo žrtve imunosupresije. Oni su takođe njeni izvršioci. Istraživači pokazuju da se TAN-ovi grupirani oko krvnih sudova tumora povezuju sa i očigledno potiskuju citotoksične T ćelije – prve snage imunog sistema koje ubijaju ćelije raka i koje koriste većina odobrenih imunoterapija.

Mas, Joice i kolege identifikuju više faktora koji regrutuju TAN-ove u TME i indukuju njihovu funkcionalnu transformaciju. Međutim, čini se da su dva inflamatorna faktora kritična: signalni molekul TNF-α i ceruloplazmin, protein koji nosi bakar. I jedno i drugo, pokazuju istraživači, proizvode sami neutrofili, kao i makrofagi i mikroglija.

„Ovo doprinosi rastućim dokazima da je mijeloidna niša tumorskog mikrookruženja centralna za uspostavljanje i održavanje duboko imunosupresivnog mikrookruženja među tipovima tumora mozga koji podržava opstanak i napredovanje ovih generalno smrtonosnih karcinoma“, rekao je Džojs.

Ona i njene kolege će sada ispitati da li ciljanje na inflamatorne faktore i ćelijske interakcije koje izazivaju TAN imunosupresiju može pomoći u poboljšanju odgovora tumora mozga na imunoterapiju.