Novi urednički članak pod naslovom „Obećavajući trendovi u nezi raka pluća, ali da li previđamo većinu?“ objavljen je u časopisu Starenje.
U svom novom uvodniku, istraživači Bhavina Sharma i Apar Kishor Ganti sa Medicinskog centra Univerziteta u Nebraski raspravljaju o izazovima i mogućnostima za bolju negu raka pluća za starije osobe. Rak pluća je treći najčešći rak u Sjedinjenim Državama, posle raka dojke kod žena i raka prostate. To čini više smrtnih slučajeva povezanih sa rakom i kod muškaraca i kod žena nego bilo koji drugi tip raka.
Incidencija novog raka pluća se smanjila između 1999-2019, odražavajući pad upotrebe duvana u poslednjih nekoliko decenija. Smrtnost od raka pluća takođe se smanjila sa nedavnim napretkom u tehnikama skrininga i strategijama lečenja. Međutim, incidenca raka pluća i smrtnost od raka pluća je i dalje nesrazmerno veća među starijim pacijentima (65 godina i stariji).
Više studija je pokazalo da je veća verovatnoća da će stariji pacijenti biti nedovoljno lečeni zbog njihove hronološke starosti, čak i ako se uzmu u obzir njihovi komorbiditeti i socio-ekonomski status. Uobičajeni razlozi za ovaj disparitet su nedovoljni dokazi iz studija, nedostatak odgovarajućih resursa i podrške, faktori pacijenata kao što je socioekonomski status, kao i varijacije u praksi i preferencijama pojedinačnih lekara. Iako je srednja starost dijagnoze raka pluća 71 godina, a više od dve trećine pacijenata je starije od 65 godina, manje je verovatno da će stariji pacijenti biti uključeni u klinička ispitivanja.
„Iako sada postoji sve veći napor i smernice od strane velikih društava za rak i regulatornih grupa da se poveća uključivanje starijih pacijenata, neophodna je bolja svesna saradnja između zainteresovanih strana za efikasnu implementaciju strategija o kojima se razgovaralo i za poboljšanje upisa i zadržavanja starijih pacijenata sa rakom“, pišu istraživači.