Dva viša istraživača Nacionalne laboratorije za obnovljivu energiju (NREL) nedavno su objavila članak u časopisu Journal of Photovoltaics koji prati promene u snabdevanju električnom energijom u svetu u poslednjih nekoliko godina.
Autorke, Nanci Haegel i Sarah Kurtz, oslanjale su se na informacije iz različitih izvora i predstavile ih zajedno kako bi istakle značajne trendove u globalnoj proizvodnji električne energije. Ovo je treći članak u godišnjoj seriji—Haegel i Kurtz su svake godine objavili svoj rezime u Journal of Photovoltaics, počevši od 2021.
Fosilna energija i dalje dominira globalnom proizvodnjom električne energije
U 2022. godini, 38% svetske električne energije isporučeno je iz izvora proizvodnje bez ugljenika (nuklearna, hidroenergija i kombinovani obnovljivi izvori), slično kao 2021. Globalni elektroenergetski sistem se i dalje uglavnom napaja fosilnom energijom, ali prolazi sve brže brzina promene.
Obnovljivi izvori energije čine ogromnu većinu novih kapaciteta za proizvodnju električne energije
Uprkos problemima u lancu snabdevanja i trgovine širom sveta, ovo je druga godina zaredom da više od 50% novih kapaciteta za proizvodnju električne energije čine solarni fotonaponski (PV) sistemi. Solarna fotonaponska tehnologija je sada najbrže rastuća tehnologija za proizvodnju—25% ukupno instaliranih solarnih fotonaponskih proizvodnih kapaciteta dodato je samo 2022. godine. Udeo PV-a u globalnoj proizvodnji električne energije porastao je sa oko 3,6% u 2021. na oko 4,5% u 2022. godini.
Zajedno, izvori proizvodnje bez ugljenika (nuklearna energija, hidroenergija, solarna fotonaponska energija, vetar i drugi obnovljivi izvori energije) čine više od 80% proširenja kapaciteta u poslednje tri godine. Većinu ovog proširenja napajaju solarni PV i vetar — zajedno, ovi izvori su doprineli više od 75% proširenja kapaciteta u poslednje tri godine.
„Impresivno je videti kako solarna energija dominira trenutnom prodajom“, rekla je Sara Kurc, saradnica NREL-ovog Nacionalnog centra za fotonapon i profesor na Univerzitetu Kalifornije, Merced. „Zainteresovani smo da vidimo kolika je ekspanzija proizvodnje fosila u podacima za 2023. za članak sa sažetkom sledeće godine. Moguće je da će izvori energije bez ugljenika konzistentno snabdevati skoro sve naše nove proizvodne kapacitete vrlo brzo.“
Solarni PV je doprineo 56% novih kapaciteta za proizvodnju električne energije u 2022. godini, ali je obezbedio samo oko 5% globalne proizvodnje električne energije. Ovaj kontrast naglašava i značajan rast solarne PV do sada i dalji rast potreban za postizanje održive energetske budućnosti. Određene električne mreže širom sveta pokazuju da je mnogo više moguće. Na primer, mreže u Kaliforniji, Južnoj Australiji i Havajima dostižu ili premašuju 20% proizvodnje iz solarne PV.
„Mislili smo da bi moglo biti korisno prikupiti podatke iz više izvora na jednom mestu“, rekla je Nensi Hejgel, direktorka Nacionalnog centra za fotonapon u NREL-u. „Iako postoje interesantne manje varijacije među globalnim izvorima, ono što je upadljivo je neverovatan rast solarne energije u novim kapacitetima za proizvodnju električne energije i ubrzana promena budućeg energetskog miksa. Svedoci smo transformacije energije.“