Pet članova arapske porodice ubijeno je u svojoj kući u Izraelu, saopštila je policija u sredu, u poslednjem talasu ubistava povezanih sa zločinom u arapskim zajednicama u Izraelu koji je ove godine dostigao novi vrhunac, piše Rojters.
Pucnjava na petoro, uključujući ženu i dvoje tinejdžera, u severnom gradu Basmat Tab’un usledila je nakon odvojenog incidenta u kojem je ranije u sredu ubijen 50-godišnji muškarac.
Više od 180 arapskih državljana u Izraelu ubijeno je u nasilju vezanom za zločine od januara – što je rekord u poslednjih sedam godina – u nizu ubistava koja su i dalje nekontrolisana, izazivajući optužbe da versko-nacionalistička vlada premijera Benjamina Netanjahua ignoriše krvoproliće.
„Izrael ima sposobnosti, izraelska vlada razume šta treba da se uradi, svi razumeju šta treba da se uradi, jednostavno nema volje i nema vođstva“, rekao je Mansur Abas, lider jedne od partija koje predstavljaju izraelsku arapsku manjinu.
Arapski gradonačelnici optužili su vladu i policiju da namerno zanemaruju svoje zajednice i da omogućavaju kriminalcima da deluju nekažnjeno. Oni su odbili da rade sa krajnje desnim ministrom za nacionalnu bezbednost Itamarom Ben-Gvirom, koji je ranije osuđivan za podršku terorizmu i antiarapskom podsticanju, i zahtevali su da Netanjahu interveniše umesto toga.
S obzirom na to da se Izrael suočava sa najgorom političkom krizom u poslednjih nekoliko decenija, zbog Netanjahuove težnje da progura promene u pravosuđu koje izazivaju podele, arapski građani kažu da kolaps lične bezbednosti u njihovim zajednicama mora da dobije veću pažnju vlade.
Ben-Gvir, koji nije odmah komentarisao incident u sredu, odbacio je optužbe za nerad. On je rekao da je borba protiv kriminala visoko na njegovom dnevnom redu i da je policija pojačala aktivnosti na suzbijanju kriminala, uključujući zaplenu oružja i sredstava od kriminalnih grupa.
„Kao policija, učinićemo sve da dođemo do ubica“, rekao je portparol policije Eli Levi novinarima na mestu zločina u sredu.
Arapski građani, od kojih su većina potomci Palestinaca koji su ostali u Izraelu tokom masovnog egzodusa izbeglica u ratu 1948. oko stvaranja Izraela, čine oko petinu stanovništva zemlje.
Decenijama se suočavaju sa visokim stopama siromaštva, slabo finansiranim školama i prenaseljenim gradovima bez usluga i kažu da se tretiraju kao građani drugog reda u poređenju sa Izraelcima Jevrejima.