Britanija je u sredu odobrila proizvodnju nafte i gasa u svom najvećem nerazvijenom polju kako bi ojačala svoju energetsku bezbednost, nedelju dana nakon što je vlada smanjila svoje neto nulte ciljeve, što je izazvalo dalju osudu ekologa.
Norveški proizvođač nafte i gasa Equinor i Ithaca Energy, podružnica izraelske grupe Delek, zajedno će uložiti 3,8 milijardi dolara u razvoj polja Rosebank u Severnom moru kod obale Škotske.
Tranziciona uprava Severnog mora, britanski regulator za naftu i gas, saopštila je da je „dala saglasnost za razvoj i proizvodnju za polje Rouzbank, severozapadno od Šetlanda“.
Equinor ima 80 odsto udela u projektu, a Itaka ostatak.
„Rouzbank je najveće nerazvijeno polje u Velikoj Britaniji“, rekao je Gilad Mierson, izvršni predsednik kompanije Ithaca Energi.
„Projekat Rouzbank će otvoriti hiljade radnih mesta i značajno doprineti obezbeđivanju energetskih potreba Velike Britanije u godinama koje dolaze“, dodao je on.
Vlada Velike Britanije tvrdi da mora da pojača energetsku bezbednost kontinuiranom proizvodnjom fosilnih goriva nakon invazije na Ukrajinu od strane ključnog proizvođača Rusije, čak i ako to znači pomeranje svog cilja na neto nultu emisiju ugljenika.
„Mi ulažemo u našu vodeću svetsku obnovljivu energiju, ali… biće nam potrebni nafta i gas kao deo te mešavine na putu ka neto nuli, i zato ima smisla da koristimo sopstvene zalihe sa polja u Severnom moru kao što je Rosebank “, rekla je sekretarka za energetsku bezbednost Kler Kutinjo.
„Nastavićemo da podržavamo britansku naftnu i gasnu industriju kako bismo podržali našu energetsku bezbednost, razvili našu ekonomiju i pomogli nam da izvršimo prelazak na jeftiniju, čistiju energiju“, dodala je ona.
Međutim, prvi ministar Škotske Humza Jusaf je naveo da će većina nafte i gasa izvađenih iz Rosebanka otići u inostranstvo, i pogodio je fokus Londona na proizvodnju fosilnih goriva.
„Prepoznajemo značajan doprinos koji sektor nafte i gasa daje Škotskoj. Međutim, naša budućnost nije u neograničenom vađenju nafte i gasa. Ona je u ubrzavanju naše pravedne tranzicije na obnovljive izvore energije“, rekao je Jusaf u saopštenju.
Saopštenje od srede dolazi nedelju dana nakon što je premijer Riši Sunak ublažio politiku koja ima za cilj da Ujedinjeno Kraljevstvo postigne neto nultu emisiju ugljenika do 2050. godine.
Konkretno, rekao je da će zabrana prodaje automobila na benzin i dizel biti povučena sa 2030. na 2035. godinu.
Sunak je takođe najavio ublažavanje ciljeva energetske efikasnosti za nekretnine za iznajmljivanje i odustao od planova da se vlasnici kuća nateraju da zamene gasne kotlove toplotnim pumpama.
Britanski regulator za naftu i gas saopštio je u sredu da je odluka da se odobri nova proizvodnja u Severnom moru uzela u obzir „neto nula razmatranja tokom životnog ciklusa projekta“.
Ali ova najava izazvala je žestoke kritike ekologa.
„Ovo je moralno opsceno“, objavila je poslanica Zelene stranke Karolin Lukas na Ks, zvanično poznatom kao Tviter.
„To neće poboljšati energetsku bezbednost ili smanjiti račune — ali će razbiti naše klimatske obaveze.
Filip Evans, aktivista britanskog Grinpisa za klimatske promene, rekao je da je „Sunak jednom za svagda dokazao da stavlja profit naftnih kompanija iznad običnih ljudi“.
„Znamo da je oslanjanje na fosilna goriva užasno za našu energetsku sigurnost, troškove života i klimu“, dodao je on u saopštenju.
Geir Tungesvik, izvršni potpredsednik za projekte, bušenje i nabavku u Ekuinor-u, rekao je da će „razvoj polja Rosebank omogućiti da povećamo našu poziciju širokog energetskog partnera u Velikoj Britaniji, uz optimizaciju našeg portfelja nafte i gasa i povećanje snabdevanja energijom u Evropa“.
Očekuje se da će vađenje procenjenih 300 miliona barela nafte na tom polju početi 2026-27.