Brzo zarastanje rana pomoću želatinskih sunđera napunjenim egzozomima iz matičnih ćelija pupčane vrpce

Brzo zarastanje rana pomoću želatinskih sunđera napunjenim egzozomima iz matičnih ćelija pupčane vrpce

Brzo zarastanje rana ostaje hitan klinički izazov, koji zahteva studije da se ubrza ovaj proces. Pristup koji obećava uključuje korišćenje egzozoma dobijenih od mezenhimalnih matičnih ćelija ljudske pupčane vrpce (hUC-MSC). Nedavno je istraživački tim pokušao da istraži hemostatsku efikasnost i efikasnost zarastanja rana želatinskih sunđera napunjenih egzozomima dobijenim od hUC-MSC.

Tim je pretpostavio da će ovi egzosomi, kada se nanose na želatinski sunđer, uobičajen hemostatski materijal, poboljšati hemostazu i ubrzati zarastanje rana. Njihova studija pod nazivom „Poboljšano zarastanje rana i hemostaza sa želatinskim sunđerima punjenim egzozomima iz mezenhimalnih matičnih ćelija ljudske pupčane vrpce“ objavljena je u Svetskom časopisu matičnih ćelija.

Istraživači su koristili ultracentrifugiranje za ekstrakciju egzozoma iz hUC-MSC. Analiza praćenja nanočestica (NTA), transmisiona elektronska mikroskopija (TEM) i vestern blot tehnike su korišćene za validaciju egzozoma. Eksperimenti in vitro su izvedeni korišćenjem ćelija L929 da bi se procenila citotoksičnost egzozoma i njihov uticaj na rast i preživljavanje ćelija.

Koristili su novozelandske zečeve za eksperimente sa iritacijom kože, kako bi procenili da li su imali neželjene reakcije na koži. Testiranje hemolize je sprovedeno korišćenjem 2% suspenzije crvenih krvnih zrnaca zeca da bi se otkrila moguća hemoliza. Štaviše, eksperimenti in vivo su izvedeni implantacijom želatinskog sunđera napunjenog egzozomima subkutano kod Sprague-Davlei (SD) pacova da bi se izvršili testovi biokompatibilnosti.

Pored toga, sprovedeno je ispitivanje indeksa koagulacije da bi se procenio uticaj na koagulaciju krvi. U međuvremenu, SD model hemostaze defekta jetre pacova i model defekta kože pune debljine korišćeni su za proučavanje da li želatinski sunđer napunjen egzozomima efikasno zaustavlja krvarenje i podstiče zarastanje rana.

Eksperimentalni rezultati NTA, TEM i Vestern blota potvrdili su da su egzosomi uspešno izolovani iz hUC-MSC. Želatinski sunđer napunjen egzozomima nije doveo do značajne toksičnosti ćelija, iritacije kože ili hemolize, a postojala je dobra kompatibilnost kod SD pacova. Pored toga, potvrđena je efikasnost želatinskog sunđera napunjenog egzozomima u hemostazi i zarastanju rana.

Rezultati eksperimenta sa indeksom koagulacije pokazali su da je želatinski sunđer napunjen egzozomima imao značajno bolji efekat koagulacije u poređenju sa običnim želatinskim sunđerom i pokazao odlične hemostatske performanse u modelu hemostaze defekta jetre. Konačno, rezultati eksperimenta zarastanja defekta kože pune debljine pokazali su značajno poboljšanje u procesu zarastanja rana tretiranih želatinskim sunđerom napunjenim egzozomima u poređenju sa drugim grupama.

Istraživači zaključuju da je zajedno, želatinski sunđer napunjen egzozomima izvedenim iz hUC-MSC-a siguran i efikasan za promovisanje hemostaze i ubrzanje zarastanja rana, što garantuje dalju kliničku primenu.

„U ovoj studiji, ubacili smo egzozome izvedene iz mezenhimalnih matičnih ćelija ljudske pupčane vrpce na želatinski sunđer, uobičajenu hemostatsku supstancu u klinikama, da zaustavimo krvarenje i podstaknemo zarastanje rana. Proizvedeni materijal izgleda relativno bezbedan, pruža bolju hemostatsku aktivnost od želatinskog sunđera. sama, i promoviše dobro zarastanje rana“, primećuju oni.