Sveobuhvatni pregledni članak profesora Hu Limina, profesora Jao Penga, profesora Liua Ksitinga, profesora Liang Iantaoa, postdoktorskog saradnika Džao Bina, postdoktorskog saradnika Du Jiazonga i master kandidata Ji Iuhana sa Kineskog univerziteta Ocean objavljen je u kineskoj i engleskoj verziji. časopisa Science China Earth Sciences.
Istraživački tim se fokusirao na dugoročno očuvanje sedimentnog organskog ugljenika (OC) i njegovih mehanizama uticaja u različitim morskim sredinama sa posebnim naglaskom na ulozi gvožđa u ovoj studiji.
Morski sedimenti su najznačajniji rezervoar OC u površinskom sistemu Zemlje. Gvožđe, ključna komponenta morskog biogeohemijskog ciklusa, ima značajan uticaj na ekologiju mora i kruženje ugljenika. Razumevanje uticaja gvožđa na očuvanje OC u morskim sedimentima je od suštinskog značaja za razumevanje biogeohemijskih procesa sekvestracije ugljenika i klimatskih promena.
Ovaj pregled sumira metode za karakterizaciju pojave i strukture OC vezanog za gvožđe i istražuje mehanizam uticaja gvožđa na očuvanje OC u morskim sedimentima sa dva aspekta: selektivno očuvanje OC reaktivnim mineralima gvožđa (oksidi gvožđa i sulfidi gvožđa) i redoks procesi gvožđa. Uzimajući u obzir sedimentne zapise OC vezanih za gvožđe u različitim morskim sredinama, ilustrovana je uloga gvožđa u dugoročnom očuvanju OC i njegov značaj za sekvestraciju ugljenika.
Buduća istraživanja bi trebalo da se fokusiraju na identifikaciju efikasnih metoda za ekstrakciju reaktivnog gvožđa, efekat različitih funkcionalnih grupa i morskih sedimentnih sredina na selektivno očuvanje OC i posredovanje mikroorganizama. Takav rad će pomoći u rasvetljavanju mehanizama uticaja gvožđa na dugoročno sahranjivanje i očuvanje OC i istražiti njegovu potencijalnu primenu u sekvestraciji ugljenika u moru kako bi se maksimizirala njegova uloga u postizanju neutralnosti ugljenika.