Nova otkrića o albino džinovskoj pandi u nacionalnom rezervatu prirode Volong

Nova otkrića o albino džinovskoj pandi u nacionalnom rezervatu prirode Volong

Pre četiri godine, igrom sudbine, zoolozi su identifikovali potpuno belo stvorenje „nalik medvedu“ u rezervatu prirode u kineskoj provinciji Sečuan kao jedinu albino džinovsku pandu na svetu. (Džinovska panda je klasifikovana kao vrsta medveda.)

Od tada, naučnici, uključujući istraživače iz PKU-ove Škole prirodnih nauka, pažljivo su pratili navike i karakteristike životinje, što je nedavno dovelo do niza novih otkrića – uključujući pol pande.

Vremenska linija:

  1. U aprilu 2019. godine, prepoznatljivo stvorenje postalo je vidljivo nakon što su infracrvene kamere snimile sliku njega na otprilike 2.000 metara nadmorske visine u Nacionalnom prirodnom rezervatu Wolong.
  2. U februaru 2023. godine, infracrvene kamere su snimile snimke potpuno belog pande kako prilazi majci pandi i njenom mladuncu u Nacionalnom prirodnom rezervatu Wolong.
  3. U septembru 2023. godine, putem DNK testa, istraživači su identifikovali albino pandu kao mužjaka, a snimci sa infracrvenih kamera pokazali su da se zdravo razvija i normalno komunicira i interaguje sa drugim divljim pandama u prirodnom rezervatu.

Istraživački tim je prikupio skoro 1.000 tačaka podataka za praćenje tokom četiri godine, dokumentujući interakcije između bele pande i raznih divljih pandi, uključujući ponašanja kao što su hranjenje, obeležavanje teritorije i potencijalno parenje i borba. Zasluge: Pekinški univerzitet

Istraživačima je trebalo više od 10 sati da se popnu do staništa pande na 2.000–3.200 metara nadmorske visine i sakupe sveže uzorke stolice.

Opseg aktivnosti albino pande je preko 5 kvadratnih kilometara i njena zavisnost od bambusa se ne razlikuje od ostalih pandi.

„Bela panda je izgradila pozitivne odnose sa drugim pojedincima u ovoj oblasti. Ova izvanredna adaptacija ilustruje visokokvalitetno stanište, adekvatne resurse hrane i efikasne mere očuvanja koje obezbeđuje rezervat“, rekao je Li Šeng, istraživač na Pekinškom univerzitetu. Life Sciences.

„Učestalost njegovog pojavljivanja je najveća tokom proleća, što se poklapa sa sezonom parenja za džinovske pande. Istraživači prikupljaju uzorke izmeta i dlake za analizu DNK, u nadi da će steći uvid u njenu biologiju“, rekao je Tan Jingčun, viši inženjer u nacionalnom rezervatu prirode Volong, „Cilj je da saznamo da li postoje druge džinovske pande koje prave društvo sa belom u tom području.“