Od 2007. godine postalo je moguće lečiti bolesti mrežnjače kao što su vlažni AMD, očni krvni ugrušci i dijabetička retinopatija medicinskim injekcijama u oko. Preko 56.000 Danaca je od tada primilo lekove protiv VEGF kako bi sprečili slepilo od ovih bolesti.
Istraživači koji stoje iza nove studije, objavljene u časopisu JAMA Netvork Open, otkrili su da će se broj pacijenata kojima je potrebno lečenje u narednih pet godina povećati za 50 odsto.
„Iznenađujuće je da se suočavamo sa tako značajnim povećanjem u relativno kratkom roku kao što smo mi“, kaže Benjamin Sommer Thinggaard, lekar i dr. student na Institutu za klinička istraživanja, SDU, i Odeljenju za oftalmologiju E, Univerzitetska bolnica Odense.
On je glavni autor studije, koja se zasniva na podacima iz danskih registara i predviđa povećanje upotrebe anti-VEGF od 2017. do 2022. „Svedoci smo značajnog povećanja jednostavno zato što smo sve stariji i stariji, “, kaže Benjamin Sommer Thinggaard.
„Poslednjih godina, primetili smo konzistentan broj pojedinaca kojima je novo dijagnostikovana stanja kao što su vlažni AMD i krvni ugrušci oka, ali pacijenti ostaju na lečenju sve duže. Ovo je primarni razlog povećanja.“
„I dok gledamo unapred, biće mnogo više slučajeva ovih bolesti, a samim tim i veća potreba za lekovima.“
Lečenje vlažnog AMD-a, očnih krvnih ugrušaka i dijabetičke retinopatije uključuje injekcije anti-VEGF. Pacijenti obično primaju ove injekcije u bolnici svakih 4 do 12 nedelja, često doživotno.
„Lek deluje veoma efikasno, između ostalog, sprečavajući stvaranje štetnih krvnih sudova u mrežnjači, a prepolovio je broj novih slučajeva slepila kod osoba starijih od 50 godina.
Benjamin Sommer Thinggaard se nada da se njegovo istraživanje može iskoristiti za privlačenje još veće pažnje na sve veću potrebu za dodatnim tretmanima sa kojima se zdravstveni sistem suočava zbog sve većeg broja stanovništva koje stari. „Ovo je odličan primer izazova prioritizacije sa kojima se suočavamo u zdravstvenom sistemu, a evidentno je razmotriti da li lečenje drugih bolesti, kako u oblasti oftalmologije tako i u drugim specijalnostima, doživljava sličan porast.“