Portparol Evropske unije Peter Stano kaže da je jučerašnji sastanak visokih diplomata EU sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom i specijalnim izaslanikom SAD za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom, samo jedna od brojnih diplomatskih inicijativa koje se odvijaju povodom situacije na Kosovu i Metohiji, kao i da će se ambasadori zemalja članica EU ponovo sastati u toku popodneva kako bi razgovarali o tome.
Peter Stano navodi da države članice EU razgovaraju o situaciji i razmenjuju informacije o situaciji na terenu.
„Sledeći sastanak će se odigrati danas popodne. Ambasadori zemalja članica će se sastati kako bi razgovarali o situaciji. To su politički procesi koji se trenutno odvijaju, razgovara se o tome šta se tačno dogodilo i koji kurs akcija će zemlje članice zauzeti“, naveo je Stano na konferenciji za novinare.
Dodao je da EU ne želi da izlazi sa ocenama i osudama dok se ne završi zvanična istraga i ne sakupe činjenice.
„Koliko smo shvatili istraga je još uvek u toku. Nije završena i u potpunosti je sprovodi kosovska policija. Euleks i Kfor pružaju pomoć na zahtev. Moramo da vidimo ko je organizovao, a ko je izvršio ovaj teroristički napad. A odgovorne bi onda trebalo sprovesti pravosudnim organima, kako bi odgovarali. EU je bila veoma jasna“, istakao je Stano.
Ukazao je i da misija Euleksa deluje na terenu KiM kao drugi bezbednosni činilac, u skladu sa svojim mandatom, kao i da može reagovati jedino ukoliko kosovska policija od nje to zatraži.
„Euleks u skladu sa svojim mandatom radi sve što može kako bi pružio podršku kosovskoj policiji ukoliko ona zatraži. I mogu da potvrdim da je saradnja do sada bila veoma dobra. Euleks izvršava zadatke koje je od njega tražila i zamolila kosovska policija i nastaviće to da rade“, rekao je Stano.
Dodao je da je šef misije Euleksa na Kosovu i Metohiji general-major karabinijera Đovani Pjetro Barbano u stalnom kontaktu sa visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepom Boreljom i informiše ga o novostima sa terena.
Stano je naglasio da Borelj i Lajčak predvode dijalog na osnovu mandata 27 zemalja članica Unije i na zahtev Beograda i Prištine
„EU kao posrednik u dijalogu može samo da pomogne stranama da dođu do dogovora, ali neophodne su spremnost, hrabrost i želja da do kompromisa i konstruktivnih rešenja dođe“, naglasio je Stano.
Podsetio je i da su sve zemlje članice EU u poslednjem saopštenju izrazile punu podršku Borelju i Lajčaku kao medijatorima u dijalogu između Beograda i Prištine.
Stano je dodao da je EU u konstantnom kontaktu sa svim učesnicima u dijalogu i da sa njima komunicira preko odgovarajućih kanala, a ne preko medija.
„Najvažnije je u ovom trenutku, kada su u pitanju teroristički napadi, obaviti potpunu istragu i ustanoviti ko snosi odgovornost“, zaključio je Stano.