Proučavanje gena u porodicama sa sklonošću određenim bolestima dovelo je do mnogih kritičnih napretka u medicini, uključujući otkriće statina kod članova porodice koji su u ranoj dobi doživeli srčani udar.
Sada je tim istraživača na Univerzitetu Case Western Reserve identifikovao naslednu mutaciju u genu koji je povezan sa visoko smrtonosnim rakom koji se zove adenokarcinom jednjaka (EAC).
„Sa ovim otkrićem, moći ćemo rano da identifikujemo one sa visokim rizikom od razvoja EAC-a tokom svog života, i shodno tome prilagodimo skrining, način života i strategije lečenja kako bismo sprečili razvoj raka“, rekao je Kišore Guda, vanredni profesor na Case Vestern. Rezervni medicinski fakultet i član Centra za sveobuhvatne slučajeve raka.
Guda je vodio studiju, objavljenu u časopisu Gastroenterologi, sa Amitabh Chakom, profesorom na Medicinskom fakultetu i lekarom u Univerzitetskim bolnicama Klivlendskom medicinskom centru.
Njihove prethodne studije su otkrile da do 10% pacijenata sa EAC ili Baretovim jednjakom — prekursorom EAC-a — ima člana porodice sa bolešću, što ukazuje na potencijalnu genetsku predispoziciju.
Ali molekuli koji doprinose razvoju EAC-a su slabo shvaćeni.
Proučavajući porodice sa bolešću, identifikovali su gen — Caveolin-3 (CAV3) — koji igra ključnu ulogu u njegovom razvoju.
Kaveolini (uključujući CAV1, CAV2, CAV3) su strukturne komponente ćelije koje regulišu različite proteine uključene u sposobnost ćelije da pravilno funkcioniše. Ali do sada specifična uloga gena u jednjaku – a posebno u EAC – bila je nepoznata.
Istraživači su koristili molekularne tehnike i tkiva od ljudi i životinjskih modela da bi saznali šta CAV3 radi u jednjaku.
Saznali su da je CAV3 normalno prisutan u specijalizovanim ćelijama – zvanim mukoznim žlezdama – koje se obično nalaze ispod površine jednjaka. A kada je jednjak povređen, ove ćelije koje sadrže CAV3 migriraju da bi zalečili povredu.
„U porodici u kojoj smo identifikovali mutaciju CAV3“, rekao je Guda, „pokazujemo da ova mutacija dovodi do gubitka njegove normalne funkcije i da neće moći da popravi povređeni jednjak.
„Ovo je posebno relevantno za osobe koje pate od hronične gorušice, gde kiselina i žuč iz želuca dopiru do gore i povređuju donji deo jednjaka“, rekao je Guda. „Ove osobe su posebno izložene riziku od razvoja EAC-a ako se povređeni jednjak ne popravi i ne izleči.“
Budući rad će se fokusirati na skrining više porodica koje možda nose genetske defekte u CAV3 ili u drugim genima Caveolina; otkrivanje kako CAV3 pomaže u zarastanju jednjaka i identifikovanje strategija za ispravljanje ili obnavljanje normalne funkcije defektnih žlezda sluzokože jednjaka kako bi se sprečio rizik od raka; i čineći ablativnu terapiju efikasnijom, rekli su. (Ablativna terapija koristi ekstremno visoke ili niske temperature za uništavanje abnormalnog tkiva ili tumora.)
„Moglo bi biti nekoliko razloga zašto normalne ćelije postaju kancerogene“, rekao je Čak. „Proučavajući porodične klastere bolesti, identifikujemo opasne puteve koji vode do raka, tako da se efikasne strategije skrininga i intervencije mogu primeniti kako bi se sprečila bolest pre nego što i počne.“