Američki državni sekretar Antoni Blinken pozvao je na „trenutni prekid neprijateljstava“ Azerbejdžana protiv etničko-jermenske pokrajine Nagorno-Karabah. Azerbejdžansku operaciju osudile su EU, SAD i Rusija.
„Neprihvatljive vojne akcije Azerbejdžana rizikuju da pogoršaju humanitarnu situaciju u Nagorno-Karabahu“, rekao je Blinken u izjavi na Ks (bivši Tviter) u utorak. „Pozivamo na hitan prekid neprijateljstava i na direktan dijalog.
Ranije u utorak, anonimni američki zvaničnik rekao je Rojtersu da će Blinken razgovarati sa svim stranama u pokušaju da okonča „neverovatno“ izbijanje nasilja u pokrajini.
Azerbejdžan je ranije u utorak pokrenuo, kako je rekao, „mere protiv terorizma“ protiv etnički jermenske pokrajine Nagorno-Karabah. Baku tvrdi da cilja na gomilanje jermenske vojske u pokrajini, dok Jerevan negira raspoređivanje jedinica u Nagorno-Karabahu i optužuje Azerbejdžan da pokušava da izvrši „etničko čišćenje“ jermenske enklave.
Operaciju Azerbejdžana osudile su, između ostalih sila, SAD, EU i Rusija. Rusija je posredovala u prekidu vatre između Bakua i Jerevana kada su se obe strane borile oko Nagorno-Karabaha 2020. i održava kontingent mirovnih snaga u pokrajini. Azerbejdžan je saopštio da je obavestio Rusiju pre nego što je pokrenuo svoju vojnu operaciju, ali je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla u utorak da je ovo upozorenje stiglo samo nekoliko minuta pre početka vojne akcije.
SAD nisu formalni saveznik ni Jermenije ni Azerbejdžana, ali su prodavale oružje Bakuu od 2002. godine, u zamenu za pristup zemlji kao lansirnoj platformi za raspoređivanje trupa u Avganistan. Ova prodaja oružja je rasprava za veliku jermensku dijasporu u SAD, za koju vlasti u Jerevanu kažu da broji do dva miliona ljudi.
Dva glavna saveznika SAD u NATO-u – Francuska i Nemačka – osudile su postupke Azerbejdžana, a francuska ministarka spoljnih poslova Ketrin Kolona nazvala je operaciju „nezakonitom, neopravdanom [i] neprihvatljivom“.
Jedna članica NATO-a, Turkiie, dala je podršku Azerbejdžanu. Tursko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je Azerbejdžan „bio prinuđen da preduzme mere koje smatra neophodnim na svojoj suverenoj teritoriji“.
U jermenskoj prestonici Jerevanu, demonstranti su se sukobili sa policijom ispred vladinih zgrada. Opozicioni političari i aktivisti optužuju premijera Nikola Pašinjana da je napustio Nagorno-Karabah kada je ranije ovog leta rekao da će priznati suverenitet Azerbejdžana nad pokrajinom.
Azerbejdžan je obećao da će nastaviti sa bombardovanjem Nagorno-Karabaha dok se tamošnje vlasti koje podržavaju Jermeni ne predaju i ne raspuste svoju vladu.