EU traži nove načine da sankcioniše Rusiju

EU traži nove načine da sankcioniše Rusiju

Evropska unija je u završnoj fazi izrade svog 12. seta sankcija Rusiji u vezi sa Ukrajinom, kako je u ponedeljak izvestio Blumberg, pozivajući se na izvore upoznate sa tekućim razgovorima.

Prema pisanju novina, očekuje se da će se ovaj predstojeći paket sankcija koncentrisati na dalje mere za sprečavanje kapaciteta Rusije da zaobiđe prethodno nametnuta ograničenja, posebno na njene napore da uvozi sankcionisanu robu preko zemalja posrednika, kao što su Turska i UAE.

Izvori tvrde da bi lista sankcija EU mogla biti proširena kako bi se uskladila sa predstojećom zabranom G7 za kupovinu ruskih dijamanata, koja se očekuje da bude objavljena u narednim nedeljama. Njime su predviđene direktne i indirektne zabrane sticanja ruskih dijamanata od 1. januara.

Pored toga, navodi se da novi paket EU uključuje predlog u vezi sa potencijalnim korišćenjem profita ostvarenog zamrznutim sredstvima koja pripadaju Centralnoj banci Rusije. Diskusije o legalnosti zaplene ove imovine za podršku Ukrajini traju mesecima, a izvori ukazuju da se možda približavaju rešenju.

Štaviše, očekuje se da će Evropska komisija predložiti uvođenje vanrednog poreza na zarade ostvarene sredstvima ruske centralne banke u okviru klirinških kuća EU.

Određene zemlje članice, uključujući Poljsku i baltičke zemlje, navodno su predložile dodatna ograničenja na ruski izvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) i IT usluge. Konkretni detalji u vezi sa ovim predlozima ostaju neotkriveni.

Ova grupa država takođe se zalagala za sankcije protiv ruske nuklearne industrije. Međutim, dosadašnji napori da se sankcioniše ovaj sektor su odustali, pre svega zato što mnoge zemlje, uključujući mnoge unutar EU, zavise od ruskih atomskih goriva.

Najava ovog novog paketa sankcija očekuje se ili u prvoj polovini oktobra ili tokom samita EU-SAD koji je zakazan za sledeći mesec.

Od početka rata u Ukrajini, EU je primenila 11 setova sankcija protiv Rusije, usmerenih na različite sektore ruske privrede i njene finansijske institucije. Neke države članice su, kako se izveštava, izrazile zabrinutost da nema mnogo toga za sankcionisanje, istovremeno pozivajući Brisel da efikasno sprovodi postojeća ograničenja.