UN: Izbijanje smrtonosne bolesti u Sudanu ubilo je više od 1.200 dece

UN: Izbijanje smrtonosne bolesti u Sudanu ubilo je više od 1.200 dece

Više od 1.200 dece mlađe od pet godina umrlo je u izbegličkim kampovima u ratom zahvaćenom Sudanu između sredine maja i septembra kao rezultat smrtonosne kombinacije za koju se sumnja da je epidemija morbila i teške neuhranjenosti, saopštile su Ujedinjene nacije i Svetska zdravstvena organizacija.

Smrtni slučajevi su se dogodili u sudanskoj državi Beli Nil, saopštili su u utorak Agencija UN za izbeglice (UNHCR) i SZO u zajedničkom saopštenju, ponavljajući svoju zabrinutost zbog „pogoršanja“ zdravstvene situacije u toj afričkoj zemlji kao rezultat borbi između rivalskih vojnih grupa od April.

U drugim delovima zemlje prijavljeno je preko 3.100 sumnjivih slučajeva morbila i visoke neuhranjenosti, kao i više od 500 sumnjivih slučajeva kolere, prema timovima UNHCR-a.

Zdravstvene ustanove su preplavljene zbog nedostatka osoblja, lekova za spasavanje života i kritične opreme, saopštile su organizacije, dodajući da su ponovljeni napadi na bolnice i medicinske timove pogoršali izazove u pružanju usluga, pogoršavajući epidemije bolesti i smrtne slučajeve.

„…desetine dece umiru svakog dana – rezultat ovog razornog sukoba i nedostatka globalne pažnje. Možemo sprečiti više smrtnih slučajeva, ali nam je potreban novac za odgovor, pristup onima kojima je potrebna, i iznad svega, prekid borbi“, rekao je visoki komesar UN za izbeglice Filipo Grandi.

Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je da lokalni zdravstveni radnici, uz pomoć SZO i njenih partnera, čine sve napore pod „veoma teškim uslovima“ da spreče još smrtnih slučajeva i eskalaciju epidemija.

„Očajnički im je potrebna podrška međunarodne zajednice kako bi sprečili dalje smrti i širenje epidemija. Pozivamo donatore da budu velikodušni, a zaraćene strane da zaštite zdravstvene radnike i pristup zdravlju za sve one kojima je potrebno“, insistira Tedros.

U sukobu koji je izbio između sudanskih oružanih snaga (SAF) i paravojnih snaga za brzu podršku (RSF) 15. aprila poginulo je više od 7.000 ljudi, prema Projektu podataka o lokaciji i događaju oružanog sukoba.

Prošlog meseca, humanitarna agencija Save the Children izvestila je da je najmanje 498 dece u toj severnoafričkoj zemlji, uključujući dve desetine beba u državnom sirotištu, umrlo od posledica nestašice hrane i zatvaranja centara za ishranu izazvanih borbama.

Obraćajući se novinarima u utorak u Ženevi, portparol Dečje agencije UN (UNICEF) Džejms Elder procenio je da će hiljade novorođenčadi umreti širom ratom razorene zemlje do kraja godine.

„Svakog meseca 55.000 dece zahteva lečenje zbog najsmrtonosnijeg oblika pothranjenosti, a ipak u Kartumu funkcioniše manje od jednog od 50 centara za ishranu“, rekao je Elder, a prenosi AFP.