Pokazalo se da novi sistem unapred ciljane radioimunoterapije (PRIT) zasnovan na 225 Ac-DOTA izleči visoko smrtonosni oblik uznapredovalog intraperitonealnog karcinoma jajnika u pretkliničkom okruženju sa minimalnim neželjenim efektima. Ciljajući na HER2 protein, koji se obično izražava kod raka jajnika, terapija (anti-HER2 225 Ac-PRIT) je potencijalni tretman za inače neizlečivu bolest. Ovo istraživanje je objavljeno u Journal of Nuclear Medicine.
Epitelni karcinom jajnika je najsmrtonosniji karcinom jajnika i često se manifestuje kao bolest u uznapredovalom stadijumu, kao što je peritonealna karcinomatoza, gde se bolest proširila kroz peritonealnu šupljinu. Bolest u uznapredovalom stadijumu povezana je sa lošom prognozom i petogodišnjim ukupnim preživljavanjem u rasponu od 18 do 46 procenata. Većina pacijenata umire zbog velikog opterećenja peritonealne bolesti i maligne opstrukcije creva.
„Zbog eksplozije imunoloških i ciljanih terapija u poslednjih nekoliko decenija – posebno onih koje ciljaju na HER2 – raste interesovanje za potencijalnu ulogu alternativnih, inovativnijih terapija za lečenje epitelnog karcinoma jajnika“, rekla je dr Sara M. Cheal. D., sa Instituta za inovacije u molekularnoj slici na Odeljenju za radiologiju na Medicinskom koledžu Veill Cornell u Njujorku, Njujork.
„U ovoj studiji smo prilagodili naš PRIT sistem da cilja HER2 u epitelnom karcinomu jajnika i istražili da li ovo može efikasno lečiti bolest bez značajne toksičnosti.“
Pretklinička studija je uključivala pet grupa od osam do 10 golih miševa, od kojih je svaka imala tumore peritonealne karcinomatoze. Dve grupe miševa su tretirane sa jednim ili dva ciklusa anti-HER2 225 Ac-PRIT; druge grupe su primale alternativne tretmane ili ih nisu tretirale i korišćene su kao kontrole. Nedeljne težine i progresija tumora praćeni su do 154 dana.
Tumori su se brzo širili kod nelečenih miševa, što je dovelo do srednjeg preživljavanja od približno četiri meseca. Međutim, kada se leči sa jednim ili dva ciklusa anti-HER2 225 Ac-PRIT, medijana preživljavanja nije postignuta nakon 154 dana. Na kraju studije, potvrđeno je da je 75 procenata miševa u grupama za lečenje anti-HER2 225 Ac-PRIT klinički izlečeno. Sve tretmane su miševi dobro tolerisali.
„U ovoj studiji postigli smo visoku potenciju sa anti-HER2 225 Ac-PRIT uz održavanje prihvatljivog bezbednosnog profila. Ovi nalazi sugerišu da kada se skaliraju na ljudske pacijente, možemo postići kurativne doze tumora koje apsorbuju radijaciju bez veće toksičnosti za normalne organe“, rekao je Stiven M. Larson, MD, sa Odeljenja za radiologiju u Memorijalnom centru za rak Sloan Ketering u Njujorku.
„Štaviše,“ izjavio je dr Nai-Kong V. Cheung, MD, Ph.D., sa Odeljenja za pedijatriju u Memorijalnom centru za rak Sloan Ketering u Njujorku, „pošto je PRIT zasnovan na DOTA modularan, može se prilagoditi drugim vrstama raka i PRIT sledeće generacije koji koristi SADA (Samo-sastavljajuća antitela za rasklapanje) sa potencijalom za široku primenu za kompartmentalnu (npr. peritonealnu) kao i sistemsku teranostiku u onkologiji.“
Više informacija: Sebastian K. Chung et al, Efikasnost HER2-ciljane intraperitonealne225Ac α-pretargetirane radioimunoterapije za peritonealnu karcinomatozu jajnika malog volumena, Journal of Nuclear Medicine (2023). DOI: 10.2967/jnumed.122.265095
Istražite dalje