Istraživači sa Univerziteta Cukuba otkrili su da učestalost fenomena moždanih talasa koji se naziva fazno resetovanje odražava dnevne promene u depresivnom raspoloženju. Ovaj nalaz omogućava procenu stepena depresivnog raspoloženja merenjem moždanih talasa u trajanju od jednog minuta, za koje se očekuje da će unaprediti rano otkrivanje depresije.
Depresija je uobičajen, ali ozbiljan mentalni poremećaj koji zahteva ranu dijagnozu i lečenje; međutim, trenutno je to teško učiniti. Elektroencefalogram (EEG) je test koji lako meri električnu aktivnost, a oprema je relativno jeftina, tako da se može koristiti za promovisanje ranog otkrivanja i lečenja depresije. Međutim, takav metod nije razvijen.
Učesnici studije, objavljene u Scientific Reports, dobili su instrukcije da mere svoj EEG u trajanju od jednog minuta svakog dana kod kuće tokom dve do četiri nedelje kako bi istražili njegovu vezu sa intenzitetom njihovog depresivnog raspoloženja.
Rezultati su pokazali da se pojava resetovanja faze kod mnogih učesnika, u kojoj se moždani talasi iz različitih moždanih regiona sinhronizuju, povećava sa visokim nivoima depresivnog raspoloženja na određenim frekvencijama, ali se smanjuje na drugim frekvencijama.
Ovi rezultati ukazuju da se promene u depresivnom raspoloženju mogu objektivno meriti korišćenjem EEG-a u trajanju od jednog minuta u stanju mirovanja i očekuje se da će olakšati rano otkrivanje depresije i razvoj novog lečenja u budućnosti.