Patolog dizajnira brzu tehniku za male biopsije

Patolog dizajnira brzu tehniku za male biopsije

Biopsija je bukvalno „pogled života“, a Pol Li, docent kliničke patologije na Medicinskom koledžu Univerziteta u Sinsinatiju, dobio je važnu od njih tokom svog boravka na Univerzitetu u Masačusetsu.

„Primetio sam specifičan problem sa procedurom za fiksiranje i ispitivanje uzoraka tkiva radi traženja znakova raka i drugih bolesti“, rekao je Li. „I ja sam imao ovu ideju.“

Lee, koji ima doktorat. iz hemije, kao i medicinske diplome, rekao je da je smatrao da je standardni metod biopsije, koji spaja velike procesore tkiva sa tradicionalnim tehnikama ugrađivanja, „spor i rasipnički. Koristio je ogromne količine rastvarača, masivne parafinske blokove i ostavio doktore da čekaju i do sedam sati za rezultate.“

Tako se i dalje uglavnom radi, rekao je on, sa „ogromnim procesorom, galonima rastvarača i 300–500 dehidriranih uzoraka ugrađenih u blokove, a zatim isečenih na kriške za slajdove“. Međutim, što je još gore od otpada ili troškova, ovaj proces „sprečava lekare da postavljaju dijagnoze istog dana osim ako nisu voljni da unište dragoceno tkivo“.

Li svoju novu tehniku naziva jednostavnom, ali ona ima potencijal da brzu obradu („neposredna čitanja“, kako se zovu) mnogo približi stvarnosti.

„Ako taj proces može da traje samo dva sata, a ne preko noći“, rekao je Li, „postaje stacionarna procedura. sama operacija. A neki se možda uopšte neće vratiti.“

Sada, međutim, „sve to može da se sredi za dan ili dva. Nega pacijenata neće biti ugrožena, niti izgubljena za praćenje.“

Lijev pronalazak koristi špric za jednokratnu upotrebu i kivetu za obavljanje pojedinačnih testova tkiva, koristeći male parafinske blokove i kombinovani proces ugradnje-fiksiranja za brzo i precizno očitavanje malih biopsija.

„Recimo da kuvate šoljicu kafe“, rekao je Li. „Ako biste napravili ceo bokal i potrebna vam je samo jedna šolja, to bi bilo rasipničko — i vremena i resursa. Zamislite ovo kao Keurig za obradu uzoraka.“

A kada su životi u ravnoteži – ne samo sa agresivnim oblicima raka već i sa transplantacijom jetre, bubrega i srca – vreme je, rekao je, zaista od suštinskog značaja. „Dani su važni; sati su važni.“

Metoda ima i druge prednosti, rekao je Li. „Čuva tkivo, ne kompromituje uzorak, tako da možemo da uradimo pomoćne testove da bismo potvrdili rezultate“, rekao je on. „A sa kivetom za jednokratnu upotrebu nema šanse za unakrsnu kontaminaciju. Plus, može se lako ugraditi u postojeću infrastrukturu, ne mora da poremeti procese ili tok posla.“

Li je rekao da ovu tehniku mogu da koriste i drugi istraživači.

„Stalno dobijam zahteve za razne uzorke i moram da ih odložim za testove ljudske patologije. Sada, rekao je, „Mogu da budu sopstveni procesori, a ne da čekaju rezultate iz druge laboratorije. I za njih je to brže i koristi manje resursa.“

Li i njegov tim su uspešno testirali prototip pronalaska, a patent je na čekanju.