Nemačka je blokirala potpuno kinesko preuzimanje satelita iz razloga nacionalne bezbednosti, rekli su za AFP u četvrtak izvori bliski tom pitanju, dok Berlin zauzima sve tvrđi stav prema Pekingu.
Zabrinuta zbog velikog oslanjanja vrhunske evropske ekonomije na Kinu, vlada kancelara Olafa Šolca nastoji da „ukloni rizik“ i povuče zavisnosti.
Nemačka tehnološka kompanija KLEO Connect ima za cilj da uspostavi sopstvenu mrežu satelita u niskoj Zemljinoj orbiti koja može da obezbedi internet udaljenim lokacijama, nadajući se da će biti konkurent Starlinku.
Strateški značaj svemirskih telekomunikacija je naglašen ratom u Ukrajini, gde je Starlink, kojim upravlja kompanija SpaceKs u vlasništvu Elona Maska, postao ključno oruđe na bojnom polju za Kijev.
Prema izveštajima nemačkih medija, Shanghai Spacecom Satellite Technologi (SSST) drži oko 53 odsto KLEO Connect-a i želi da preuzme još 45 odsto od nemačke firme EightiLeo.
Ali Berlin je blokirao potez SSST-a nakon što je revizija investicija koju je sprovelo ministarstvo ekonomije zaključila da bi to moglo da ugrozi javnu bezbednost.
KLEO Connect nije odgovorio na zahteve za komentar. Ministarstvo ekonomije je takođe odbilo komentar.
Postojala je duga borba za kontrolu nad kompanijom, u čijem središtu su prava na frekvenciju—davanje pristupa satelitskom spektru—registrovana u Lihtenštajnu pre nekoliko godina, objavio je list Die Velt.
Drugi nedavni slučajevi su istakli rastuću zabrinutost Nemačke zbog kineskih investicija.
Prošle godine, vlada je blokirala prodaju dva proizvođača čipova kineskim investitorima iz bezbednosnih razloga.
Predložena prodaja udela u luci Hamburg kineskoj firmi izazvala je žestoku političku svađu, ali je kancelar Olaf Šolc na kraju odobrio kupovinu udela, iako u smanjenoj veličini.