Glečeri bi mogli da postanu moćno sredstvo za praćenje nekih vulkana, prema novom istraživanju koje po prvi put pokazuje kako bi visina glečera koji se nalaze na vulkanima mogla da signalizira buduće nemire, uključujući pretnju erupcije.
Praćenje vulkana je opasno, skupo i logistički izazovno. Oko 250 vulkana širom sveta pokriveno je glečerima, što predstavlja dodatni izazov kada je u pitanju praćenje.
Ali naučnici su sada pokazali kako glečeri mogu pružiti važne tragove o ponašanju vulkana, tako što osete njihovu temperaturu.
Tim koji su predvodili akademici sa Škole geonauka Univerziteta u Aberdinu proučavao je 600 glečera u Južnoj Americi i pokazao da su glečeri koji se nalaze na vulkanima ograničeni na veće nadmorske visine, dok oni oko vulkana dosežu niže nadmorske visine.
To se dešava zato što povećana temperatura na vulkanu ili blizu njega uzrokuje topljenje većeg broja leda, ograničavajući glečere na veće visine.
Pre perioda nemira, temperatura vulkana se često povećava i uspostavljanjem veze između vulkana i glečera koji sede na njima, naučnici sada mogu da kažu koji vulkani imaju višu temperaturu i postoji veća verovatnoća da će eruptirati, i tako daju prioritet praćenju. Može se koristiti čak i kada druge tehnike praćenja nisu moguće. Zasluge: Univerzitet u Aberdinu
Profesori Mateo Spagnolo i Brice Rea sa Univerzitetske škole geonauka predvodili su istraživanje, zajedno sa kolegama sa drugih univerziteta. Njihovi nalazi su objavljeni u časopisu Geologi.
Profesor Spagnolo je rekao: „Vulkani su jedna od najvećih geoloških opasnosti na Zemlji, sa više od 500 ljudi ubijenih svake godine i uz ogromne finansijske troškove koji se kreću u milijardama dolara.
„Tehnike na tlu, kao i na daljinu, igraju ključnu ulogu u praćenju vulkana, ali postoje izazovi u praćenju 16% Zemljinih vulkana prekrivenih glečerima koji se često nalaze u udaljenim područjima — ne samo zato što sami glečeri stvaraju pristup za praćenje otežan.
„Između ostalih znakova, vulkani obično povećavaju temperaturu pet ili više godina pre nego što dođe do erupcije. Naše istraživanje je prvi put da je uspostavljena kvantitativna veza između nadmorske visine glečera i vulkanske temperature na velikom području, što stvara uzbudljive mogućnosti za praćenje. “
Profesor Rea je dodao: „Uspostavljanjem veze između temperature vulkana i nadmorske visine glečera, možemo analizirati glečere kako bismo identifikovali vulkane koji imaju višu temperaturu i koji bi mogli eruptirati u bliskoj budućnosti, a samim tim i one na kojima bi dodatni napori daljinskog istraživanja i praćenja tla mogli biti usmereni i dati prioritet.
„Ova tehnika bi se mogla koristiti da dopuni postojeće napore praćenja, ili može biti poželjna opcija tamo gde druge tehnike praćenja nisu moguće.“