Istraživači sa Centra za rak Univerziteta u Arizoni otkrili su novu klasu jedinjenja koja ciljaju gvožđe i koja ometaju proliferaciju kultivisanih malignih ćelija u laboratorijskom okruženju. Rezultati studije objavljeni su u Journal of the American Chemical Society.
„Ćelije raka su ono što nazivamo ‘zavisne’ od gvožđa, i tako pravimo jedinjenja koja mogu da ometaju dostupnost gvožđa u ćelijama raka“, rekla je dr Elisa Tomat, profesor na Odseku za hemiju i Biohemija na UArizona College of Science i član Centra za rak UArizona.
Ovo otkriće moglo bi dovesti do razvoja lekova širokog spektra protiv raka koji ciljaju na metabolizam gvožđa.
Tim je radio sa Tech Launch Arizona, ogrankom za komercijalizaciju univerziteta, sa ciljem da licencira tehnologiju kompaniji koja će je plasirati na tržište. Prijava patenta je na čekanju.
Gvožđe je najzastupljeniji prelazni metal u ljudskom telu i, prema Tomatu, igra ključnu ulogu u progresiji tumora i metastazama. Ćelije raka se oslanjaju na nekoliko procesa zavisnih od gvožđa da bi održali svoju brzu proliferaciju i stoga imaju veću potražnju za ovim elementom u poređenju sa normalnim ćelijama.
Tomat je rekao da je izazov istraživačkog tima bio da uhvati gvožđe u maligne ćelije, ali da ga zadrži na raspolaganju ostatku tela. Da bi to uradili, ciljali su intracelularno gvožđe sa jedinjenjima koja se aktiviraju tek nakon ćelijskog preuzimanja.
„Kao hemičari, možemo dizajnirati i sintetizovati molekule koji su u stanju da vežu gvožđe samo pod određenim uslovima, a ne u celom telu“, rekao je Tomat. „Radili smo na različitim pristupima ovoj vrsti hemije; mi ih nazivamo prokelatornim pristupima jer je helator jedinjenje koje vezuje metalni jon. Prokelator je jedinjenje koje smo dizajnirali da se aktivira tek nakon što prođe kroz određenu reakciju koja se dogodi. u ćelijama“.
Istraživanje je inspirisano „uobičajenim reagensom“, jedinjenjem koje se koristi u laboratorijama širom sveta za procenu sposobnosti kandidata za lek da inhibiraju proliferaciju kultivisanih ćelija sisara.
„Pošto je gvožđe tako fundamentalni igrač koji je važan za mnoge tipove raka, a ova velika potražnja za gvožđem je opšta karakteristika maligniteta, ja sam zainteresovan za ovu strategiju već nekoliko godina“, rekao je Tomat, koji je istražujući helatore gvožđa i njihovu ulogu u progresiji tumora više od 10 godina.
„Uzbuđeni smo zbog ove nove strategije jer mislimo da se ova klasa molekula može dalje modifikovati da bi se optimizovala svojstva i poboljšala antiproliferativna aktivnost i zaista postao način da utičemo na dostupnost gvožđa u malignim ćelijama i zaustavimo rast raka.
Tomatovi koautori su bivši postdoktorski saradnik Zoufeng Ksu, doktor nauka, i doktorant Iu-Shien Sung.