Ribari i stanovnici Fukušime i pet drugih prefektura duž severoistočne obale Japana podneli su u petak tužbu tražeći zaustavljanje tekućeg ispuštanja prečišćene radioaktivne otpadne vode iz uništene nuklearne elektrane Fukušima u more.
U tužbi podnesenoj Okružnom sudu u Fukušimi, 151 tužilac, dve trećine iz Fukušime, a ostatak iz Tokija i četiri druge prefekture, kaže da ispuštanje šteti egzistenciji ribarske zajednice i da krši pravo stanovnika da žive mirno, rekli su njihovi advokati.
Ispuštanje prečišćene i razblažene otpadne vode u okean, koje je počelo 24. avgusta i očekuje se da će se nastaviti nekoliko decenija, oštro se protive ribarskim grupama koje se brinu da će to naštetiti imidžu njihovog ulova čak i ako je bezbedan.
Tri reaktora u nuklearnoj elektrani Fukušima Daiči istopila su se nakon što su zemljotres jačine 9,0 i cunami 2011. uništili njene sisteme za hlađenje. Fabrika nastavlja da proizvodi visoko radioaktivnu vodu koja se sakuplja, tretira i skladišti u oko 1.000 rezervoara koji pokrivaju veći deo kompleksa postrojenja.
Vlada i operater elektrane, Tokio Electric Pover Compani Holdings, kažu da rezervoari moraju biti uklonjeni kako bi se omogućilo povlačenje elektrane.
Tužioci zahtevaju ukidanje bezbednosnih dozvola koje je izdala Uprava za nuklearnu regulaciju za ispuštanje otpadnih voda i zaustavljanje ispuštanja, rekao je advokat Kenjiro Kitamura.
Vlada i TEPCO kažu da prečišćena voda ispunjava zakonski dozvoljene nivoe i da se dalje stotinama puta razblažuje morskom vodom pre nego što se ispusti u more. Međunarodna agencija za atomsku energiju, koja je pregledala plan oslobađanja na zahtev Japana, zaključila je da će uticaj oslobađanja na životnu sredinu, morski život i ljude biti zanemarljiv.
„Namerno puštanje u more je namerno štetno delo koje doprinosi nesreći (nuklearke)“, rekao je drugi advokat Hirojuki Kavai. Rekao je da je okean javni resurs i da je neetično da kompanija ispušta otpadne vode u njega.
TEPCO je rekao da ne može da komentariše dok ne dobije kopiju tužbe.
Kina je zabranila sav uvoz japanskih morskih plodova kao odgovor na oslobađanje, dok su Hong Kong i Makao suspendovali uvoz iz 10 prefektura, uključujući Fukušimu. Grupe u Južnoj Koreji takođe su osudile otpuštanje.
Kina je najveći uvoznik japanske morske hrane, a njena zabrana je teško pogodila industriju.
Kabinet japanskog premijera Fumija Kišide u utorak je odobrio hitni fond od 20,7 milijardi jena (141 milion dolara) za pomoć izvoznicima koji su povređeni kineskom zabranom. Fond je dodatak 80 milijardi jena (547 miliona dolara) koje je vlada ranije izdvojila za podršku ribarstvu i preradi morskih plodova i borbu protiv reputacije japanskih proizvoda.
Kišida je rekao dok je prisustvovao samitu lidera jugoistočne Azije u Indoneziji da je kineska zabrana u oštroj suprotnosti sa širokim razumevanjem oslobađanja koje su pokazale mnoge druge zemlje.