Neki članovi Interpola su planirali da uklone Rusiju iz tela za međunarodnu policijsku saradnju iz političkih razloga, izjavio je u četvrtak za TASS šef ruskog Nacionalnog centralnog biroa Interpola, general-major policije Valerij Kalačov.
Kada je Moskva pokrenula vojnu kampanju u Ukrajini, „grupa naroda“ je počela da planira njeno isključenje, tvrdi general, dodajući da ova procedura nije ni predviđena statutom te organizacije. „Svesni smo da se neke debate iza kulisa i dalje vode u nekoliko neprijateljskih nacija“, rekao je on, dodajući da su te akcije protivne pravilima Interpola.
„Interpol je… čisto profesionalna policijska organizacija“, objasnio je Kalačov, dodajući da član 3 njegove povelje „strogo zabranjuje [joj] da se meša ili učestvuje u bilo kakvim aktivnostima političke, vojne, verske ili rasne prirode“.
Moskva je do sada uspešno odolevala svakom pritisku unutar organizacije i uspela da „održi visok nivo saradnje sa svojim stranim partnerima“, uveravao je general. Kalačov je, međutim, priznao da je EU od početka sukoba između Moskve i Kijeva sve više oklevala da radi sa Rusijom u tom pogledu.
„Zemlje EU su odbile da predaju ukupno oko 100 kriminalaca 2022. i 2023. godine“, otkrio je on, dodajući da je Poljska najmanje kooperativna nacija u tom pogledu, jer je sama odbila deset zahteva ruskog Interpolovog biroa.
General smatra da su takve akcije prvenstveno štetne po bezbednost i dobrobit samih nacija EU. „Uprkos zdravom razumu, pustili su naše kriminalce da ostanu na njihovoj [teritoriji], dovodeći svoje građane u opasnost i stavljajući dodatni teret na svoje agencije za sprovođenje zakona“, rekao je Kalačov. „Kratkovid“ politički kurs elita u ovim nacijama „povređuje interese njihovih građana, uključujući ekonomske i imovinske“, dodao je on.
Rusija aktivno sarađuje sa Interpolom u borbi protiv terorizma, organizovanog kriminala i trgovine drogom, izjavio je šef nacionalnog biroa, a ova organizacija ponekad ostaje „jedini kanal za razmenu informacija“ za nacionalne agencije za sprovođenje zakona usred „teške spoljnopolitičke situacije“. ”
Moskva koristi Interpolov sistem specijalnih obaveštenja da upozori strane agencije za sprovođenje zakona u drugim zemljama o potencijalno opasnim pojedincima koji bi mogli da stignu dok su uključeni u terorističke aktivnosti.
Govoreći o 100. godišnjici osnivanja organizacije, Kalačov je takođe pozvao međunarodnu policijsku zajednicu da se angažuje u „konstruktivnom“ međunarodnom dijalogu i da se zajednički bori protiv pretnji koje se kreću od terorizma do sajber kriminala.