Online test za težinu Parkinsonove bolesti zasnovan na veštačkoj inteligenciji pokazuje obećavajuće rezultate

Online test za težinu Parkinsonove bolesti zasnovan na veštačkoj inteligenciji pokazuje obećavajuće rezultate

Alat veštačke inteligencije koji su razvili istraživači sa Univerziteta u Ročesteru može pomoći ljudima sa Parkinsonovom bolešću da daljinski procene težinu simptoma u roku od nekoliko minuta. Studija u npj Digital Medicine opisuje novi alat, koji omogućava korisnicima da kucnu prstima 10 puta ispred veb kamere da bi procenili motoričke performanse na skali od 0 do 4.

Lekari često imaju pacijente da obavljaju jednostavne motoričke zadatke kako bi procenili poremećaje kretanja i ocenili ozbiljnost koristeći smernice kao što je Ujedinjena skala za procenu Parkinsonove bolesti (MDS-UPDRS) Društva za poremećaj kretanja. AI model obezbeđuje brzu procenu koristeći MDS-UPDRS smernice, automatski generišući računske metrike kao što su brzina, amplituda, frekvencija i period koji se mogu interpretirati, standardizovati, ponovljivi i u skladu sa medicinskim vodičima. Koristi te atribute da klasifikuje težinu tremora.

Zadatak lupkanja prstima obavilo je 250 globalnih učesnika sa Parkinsonovom bolešću, a ocene sistema veštačke inteligencije su upoređene sa onima od strane tri neurologa i tri lekara primarne zdravstvene zaštite. Dok su stručni neurolozi radili nešto bolje od AI modela, AI model je nadmašio lekare primarne zdravstvene zaštite sa UPDRS sertifikatom.

„Ovi nalazi bi mogli imati ogromne implikacije za pacijente koji imaju poteškoća da dobiju pristup neurolozima, zakažu sastanke i putuju u bolnicu“, kaže Ehsan Hokue, vanredni profesor na Odeljenju za kompjuterske nauke u Ročesteru i ko-direktor Rochester Human-Computer. Laboratorija za interakciju. „To je primer kako se veštačka inteligencija postepeno uvodi u zdravstvenu zaštitu kako bi služila ljudima van klinike i poboljšala zdravstvenu jednakost i pristup.

Studiju je vodio dr Saiful Islam, Google Ph.D. saradnik i diplomirani student računarskih nauka koje savetuje Hokue. Tim kompjuterskih naučnika sarađivao je sa nekoliko članova Odeljenja za neurologiju Medicinskog centra, uključujući vanrednog profesora Džejmija Adamsa; Rai Dorsei, David M. Levi, profesor neurologije; i vanredni profesor Rut Šnajder.

Istraživači kažu da se njihov metod može primeniti na druge motoričke zadatke, što otvara vrata za procenu drugih vrsta poremećaja pokreta kao što su ataksija i Hantingtonova bolest. Nova procena Parkinsonove bolesti dostupna je na internetu, iako istraživači upozoravaju da odražava novu tehnologiju i da se u ovoj ranoj fazi ne bi trebalo smatrati, samostalno i bez lekarskog doprinosa, kao definitivnu meru prisustva ili težine bolesti.