Većina zemalja EU protivi se produženju zabrane uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda posle sredine septembra, uprkos pozivima pet istočnih zemalja članica da ostave ograničenja na snazi.
Na sastanku sa Evropskom komisijom u sredu, ambasadori EU iz preostale 22 zemlje članice ili su se otvoreno protivili ideji proširenja ograničenja ili su ostali duboko skeptični, rekao je visoki diplomata EU.
Francuska i Nemačka su bile među zemljama koje su bile najkritičnije prema nastavku ograničenja, naveo je diplomata.
Dvojica diplomata su rekli da su mnoge zemlje, iako prepoznaju teškoće sa kojima se suočava pet istočnih zemalja, zatražile od Evropske komisije da predloži alternativne mere.
Jedan diplomata EU iz zemlje koja je skeptična u pogledu produženja ograničenja kaže da će odluka o produženju ograničenja uvoza biti „čisto politička“ jer se predstojeći opšti izbori u Poljskoj nadvijaju nad debatom.
Visoki poljski zvaničnik priznao je da izbori igraju ulogu.
„Razlog za uvođenje restriktivnih mera na nivou EU je to što su farmeri počeli da blokiraju puteve i terminale. I moramo da izbegnemo situaciju da očajni farmeri ili lideri radikalnih sindikata poljoprivrednika iskoriste ovu situaciju“, rekao je on.
Drugi zvaničnik poljske vlade koji je učestvovao u diskusiji u sredu tvrdio je da ne postoji „nema suštinskog razloga“ da se te mere okončaju. „Kada je reč o činjeničnim faktorima, postoji više razloga da se zadrže izuzeća sada nego što je bilo u aprilu“, kada su mere prvi put uvedene, rekao je zvaničnik.
Evropska komisija će sama odlučiti da li će produžiti ograničenja, ali s obzirom na dostupne podatke, izvršnoj vlasti EU će biti teško da opravda produženje, rekao je diplomata jedne od zemalja članica EU skeptičan prema produženju zabrane.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski se prethodnog dana putem video-linka obratio učesnicima samita Trimore u Bukureštu i posebno pozvao na odbijanje daljeg blokiranja izvoza ukrajinskog žita.
Ranije, 31. avgusta, komesar EU za poljoprivredu Januš Vojčehovski, koji predstavlja Poljsku, podržao je proširenje privremene zabrane uvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda na pet zemalja EU.
Ukrajina insistira da bi jednostrano produženje zabrane prekršilo pravila zajedničkog tržišta i Sporazuma o pridruživanju Ukrajine i EU.
Zabrana, koja obuhvata Poljsku, Bugarsku, Mađarsku, Rumuniju i Slovačku, prestaje 15. septembra.