Kometa po imenu Nišimura otkrivena pre samo mesec dana mogla bi da bude vidljiva golim okom ovog vikenda, nudeći posmatračima zvezda priliku da posmatraju nebeskog posetioca jednom u 437 godina.
Kugla od kamena i leda, čija tačna veličina ostaje nepoznata, nazvana je po japanskom astronomu amateru Hideu Nišimuri koji ju je prvi primetio 11. avgusta.
Retko je da komete dostignu svoj trenutak vrhunske vidljivosti tako brzo nakon što su otkrivene, rekao je Nikolas Biver, astrofizičar iz Pariske opservatorije.
„Većina se otkrije mesecima, čak i godinama pre nego što prođu najbliže suncu“, rekao je on za AFP.
On je rekao da se kometa zamahne pored Sunca samo svakih 437 godina, što je dug orbitalni period u kome provodi veći deo svog vremena u ledenom spoljašnjem Sunčevom sistemu.
Kada se komete približavaju Suncu iz prostranstva svemira, toplota uzrokuje da se njeno ledeno jezgro pretvori u prašinu i gas, koji formiraju dugačak rep.
Sunčeva svetlost se odbija od ovog repa, omogućavajući nam da vidimo komete sa Zemlje.
Nišimura, koja ima naučni naziv C/2023 P1, proći će najbliže suncu 17. septembra.
Biće 33 miliona kilometara od Sunca, što je manje od četvrtine udaljenosti između Zemlje i Sunca, istakao je Biver.
Kometa će tada bezopasno proći pored Zemlje na udaljenosti od 125 miliona kilometara.
Za posmatrače zvezda, kometu će biti najlakše posmatrati ove subote i nedelje, posebno na severnoj hemisferi.
„Najbolje je gledati u nebo pre izlaska sunca, u severoistočnom pravcu levo od Venere, na vedrom nebu, bez zagađenja“, savetuje Biver.
Ljudi sa malim dvogledom lako će moći da uživaju u spektaklu. Ali, ako uslovi dozvoljavaju, kometa može biti vidljiva i golim okom.
Rep komete je zelenkast, jer sadrži „više gasa nego prašine“, rekao je Biver.