Došlo je do trostrukog povećanja smrtnih slučajeva povezanih sa gojaznošću od srčanih bolesti u SAD između 1999. i 2020. godine, prema novom istraživanju objavljenom danas u Journal of the American Heart Association.
„Broj ljudi sa gojaznošću raste u svakoj zemlji širom sveta. Naša studija je prva koja pokazuje da se ovaj sve veći teret gojaznosti pretvara u sve veći broj smrtnih slučajeva od srčanih bolesti“, rekla je vodeći autor studije i kardiolog Zahra Raisi-Estabragh, dr. , klinički predavač na istraživačkom institutu Villiam Harvei u Londonu. „Ovaj rastući trend gojaznosti pogađa neke populacije više od drugih, posebno crne žene.“
Gojaznost ostaje globalna kriza javnog zdravlja i glavni je faktor rizika za kardiovaskularne bolesti. Trenutno pogađa oko 42% američke populacije, što je povećanje od skoro 10% u odnosu na prethodnu deceniju, prema statistici Američkog udruženja za srce iz 2023.
Istraživači su analizirali rasu, pol i urbana naspram ruralnih sredina kako bi utvrdili razlike u smrti od srčanih bolesti u kojima je gojaznost navedena kao faktor koji doprinosi. Među nalazima:
„Trend veće kardiovaskularne smrtnosti u vezi sa gojaznošću za crne žene u odnosu na muškarce bio je upečatljiv i drugačiji od svih drugih rasnih grupa koje se razmatraju u našoj studiji“, rekao je stariji autor Mamas A. Mamas, M.D., D.Phil. profesor kardiovaskularne medicine sa Univerziteta Keele u Kilu, Ujedinjeno Kraljevstvo.
Pored toga, Raisi-Estabaugh je napomenula da crne osobe koje žive u urbanim zajednicama mogu biti više pogođene socioekonomskom uskraćenošću i zdravstvenim nejednakostima nego crnci koji žive u ruralnim područjima, i da nisu imali koristi od povećanog pristupa zdravstvenoj zaštiti za koju se čini da koristi ljudima iz druge rasne grupe koje žive u urbanim sredinama .
Istraživači su analizirali podatke prikupljene od 1999. do 2020. o 281.135 smrtnih slučajeva u kojima je gojaznost zabeležena kao faktor koji doprinosi u bazi podataka Višestruki uzrok smrti, uključujući smrtnost i broj stanovnika iz svih američkih okruga. Među umrlim, 43,6% su bile žene; 78,1% grupe su bili odrasli belci; 19,8% su bili odrasli crnci; 1,1% su bili odrasli stanovnici Azije ili Pacifika, a 1% su bili odrasli američki Indijanci ili odrasli domoroci Aljaske.
Istraživači napominju da greške u kodiranju i unosu podataka mogu biti ograničenje nalaza jer su izvor bili elektronski zdravstveni kartoni koje istraživači nisu mogli da verifikuju za tačnost. Međutim, rezultati i dalje naglašavaju potrebu da se gojaznost efikasnije bavi pojedincima i zajednicama.