Nedeljni sukobi između rivalskih milicija koje podržavaju SAD u istočnoj Siriji, gde su raspoređene stotine američkih vojnika, ukazuju na opasne šavove u koaliciji koja godinama drži poraženu grupu Islamska država. To bi mogla biti prilika da se radikalna grupa ponovo pojavi, piše AP.
Nasilje takođe ukazuje na rastuće tenzije između Kurda koji dominiraju regionom i pretežno arapskog stanovništva, otvarajući vrata sirijskom predsedniku Bašaru Asadu i njegovim saveznicima, Rusiji i Iranu, da pokušaju da uđu na teritoriju bogatu naftom gde žele da proterati američke trupe i obnoviti vlast Damaska.
Istočna Sirija je uglavnom bila van radara sveta, posebno u Sjedinjenim Državama. Ali SAD ima oko 900 vojnika stacioniranih tamo zajedno sa nepoznatim brojem izvođača radova još od poraza grupe Islamska država 2019. Trupe, koje su prvi put stigle pre osam godina, rade zajedno sa Sirijskim demokratskim snagama, krovnom grupom milicija dominiraju kurdski borci.
U isto vreme, administracija koju predvode Kurdi, koju podržavaju SAD, upravljala je delovima severne Sirije i većim delom Sirije istočno od reke Eufrat, uključujući ključna naftna polja, sa vladinim snagama i milicijama koje podržava Iran pozicioniranih odmah preko reke na zapadnom delu banka. Arapi u regionu imaju uloge i u SDF-u i u administraciji, ali su dugo negodovali zbog kontrole Kurda.
U sukobima su uključene Sirijske demokratske snage i saveznička frakcija, Vojni savet Deir el Zur predvođen Arapima. Okidač je bilo hapšenje komandanta vijeća Ahmada Khbeila, poznatijeg kao Abu Khavla, od strane SDF-a 27. avgusta. SDF je optužio Khbeila za kriminalne aktivnosti, korupciju i otvaranje kontakata sa vladom Damaska i milicijama koje podržava Iran.
Borbe su izbile između SDF-a i Khbeilovih lojalista, kojima su se tada pridružile stotine arapskih plemena u bitkama koje su se proširile i ostavile plemenima kontrolu nad nekoliko sela izvan grada Deir el-Zour. Najmanje 90 ljudi je poginulo, a na desetine je ranjeno.
Kurdski lideri optužuju milicije koje podržava Iran i sirijsku vladu za podsticanje nasilja. U razgovoru za Asošijeted pres, portparol SDF-a Farhad Šami porekao je da su se lokalni arapski borci pridružili sukobima, rekavši da su reku prešli borci lojalni Damasku.
„Iranski i Asadov režim žele da prikažu ove nemire kao rezultat etničkog sukoba između Arapa i Kurda“, napisao je Elham Ahmad, lider Sirijskog demokratskog saveta, političkog krila SDF-a, na Ks, ranije poznatom kao Tviter. Njihov krajnji cilj, rekla je ona, bio je da nateraju američke trupe da napuste.
Ali neki upozoravaju da nasilje odražava ljutnju lokalnih Arapa na kurdsku dominaciju. Opozicioni aktivisti rekli su da su u toku kontakti sa plemenskim vođama kako bi se postigao prekid vatre.
„Ovo je eskalacija bez presedana između SDF-a i stanovnika Deir el Zora“, kaže Omar Abu Lejla, evropski aktivista koji je na čelu medijske kuće Deir Ezzor 24, koja pokriva vesti iz regiona.
„Ovo je pokazatelj loše politike koju sprovodi SDF i pogrešnih kalkulacija Amerikanaca“, rekao je Abu Lejla. On je rekao da bi rešenje moglo biti da se imenuje zamena za Kbeila i da se Arapima da veći uticaj u lokalnim savetima.
Ako borbe potraju, to bi moglo produbiti kurdsko-arapske razdore. To bi moglo da otvori vrata ostacima ID da pokušaju da se vrate.
Američka vojska pozvala je na prekid borbi, upozoravajući da „smetanje pažnje (od suprotstavljene IS) stvara nestabilnost i povećava rizik od ponovnog oživljavanja Daeša“, koristeći arapski akronim za grupu Islamska država.
Tokom vikenda održan je sastanak između ličnosti SDF-a, plemenskih vođa i američkih zvaničnika, uključujući general-majora Džoela Vovela, komandanta operacije Inherent Resolve, koja nadgleda vojne operacije SAD protiv ID, saopštila je američka ambasada. U njemu se navodi da su se složili oko „važnosti rješavanja pritužbi stanovnika“ u Deir el Zouru, izbjegavanja smrtnih slučajeva civila i potrebe za deeskalacijom što je prije moguće.
SDF je nastavio svoju ofanzivu tokom vikenda, zauzevši dva sela i okruživši glavno uporište arapskih plemena u Dibanu. Glavni komandant SDF-a Mazlum Abdi rekao je lokalnoj novinskoj agenciji da je koalicija predvođena SAD pomogla vazdušnom podrškom tokom ofanzive, ali američka vojska nije potvrdila ili demantovala kada je kontaktirala Asošiejted pres.
IS je nekada kontrolisala velike delove Iraka i Sirije, ali je poražena nakon dugog, iscrpljujućeg rata koji su predvodile SAD i saveznici, uključujući SDF. Radikalna grupa izgubila je svoj poslednji komad zemlje u istočnoj Siriji 2019. godine, ali njene odbegle ćelije koje se kriju u regionu nastavile su sa napadima niskog nivoa, ubivši na desetine tokom godina.
Majls B. Kegins III, viši saradnik na Institutu Nev Lines, rekao je da sukobi „predstavljaju priliku da se pojave ćelije ISIS-a koje se gnezde u dolini reke Eufrat“.
Nasilje bi takođe moglo dati priliku Damasku i Iranu, gurajući njihove zahteve da Amerikanci odu.
Komandant provladine milicije Bakir brigade, Kaled al-Hasan, rekao je iranskim medijima da je nasilje „novi ustanak Sirijaca protiv američke okupacije i njenih milicija“, misleći na SDF.
Tokom nedavne posete Iranu, sirijski ministar spoljnih poslova Fejsal Mekdad upozorio je da bi „američke okupacione snage trebalo da se povuku… pre nego što budu primorane na to“.
Sredinom jula, desetine pripadnika arapskih plemena i pripadnika provladinih Snaga nacionalne odbrane održali su miting u provinciji Deir el Zur kojem je prisustvovao ruski general.
„Kraj američkih snaga biće u rukama arapskih plemena koji stoje iza sirijske vojske“, rekao je komandant NDF-a tokom ceremonije.
U martu je napad dronom za koji se sumnja da je povezan sa Iranom pogodio američku bazu, ubivši jednog izvođača radova i ranivši drugog, zajedno sa pet američkih vojnika. Američki ratni avioni odgovorili su vazdušnim napadima na lokacije koje koriste grupe povezane sa iranskom Revolucionarnom gardom. Predsednik Džo Bajden rekao je da će SAD reagovati „snažno“ da zaštite svoje osoblje.
„Iran, Rusija i sirijski režim imaju zajednički interes za odlazak američkih snaga iz Sirije“, navodi se u izveštaju koji je prošlog meseca objavio Institut za proučavanje rata, vašingtonski istraživački centar.
Od ključne važnosti za Teheran, Iran ima kopneni koridor saveznika koji ga povezuje sa Sredozemnim morem od kada su sirijske snage i milicije koje podržava Iran zauzele područja duž granice sa Irakom od ID 2017.
Prošlonedeljni sukobi su usledili nakon što su libanski i arapski mediji koji odražavaju iransko gledište tvrdili da Amerikanci nameravaju da prekinu tu vezu tako što su zauzeli strateški pogranični grad Bukamal.
Komandujući general koalicije, američki general-major Metju Mekfarlejn demantovao je te izveštaje. „Koalicija se ne priprema za vojne operacije da odseče bilo koga osim Daeša“, rekao je on.
Ali Iran i njegovi saveznici kažu da je svaki pokušaj zatvaranja granice između Iraka i Sirije crvena linija.
„To zatvaranje kapije između Damaska i Bagdada vidim kao objavu rata“, rekao je sirijski politički analitičar Basam Abu Abdulah, čiji komentari obično odražavaju gledište vlade.
Pisac Associated Press Albert Aji doprineo je ovom izveštaju iz Damaska u Siriji.