Kriminalne bande koje stoje iza naleta bombaških napada i pucnjave u Švedskoj poslednjih godina koriste lažne Spotifaj (Spotify) strimove za pranje novca, izvestile su u utorak švedske novine.
Kriminalne mreže već nekoliko godina koriste novac od trgovine drogom, pljački, prevare i naručenih ubistava da bi platile lažne Spotifaj strimove pesama koje su objavili umetnici povezani sa bandama, tvrdi se u istražnom izveštaju Svenska Dagbladet.
Zatim ih platforma plaća za veliki broj strimova, čime peru novac.
List navodi da su njegove informacije potvrdila četiri člana bande iz odvojenih kriminalnih mreža u Stokholmu, kao i anonimni policijski istražitelj.
„Mogu da kažem sa 100 posto sigurnošću da se to nastavlja. I sam sam bio umešan u to“, citira SvD jednog anonimnog člana bande.
Rekao je da je njegova banda počela da koristi giganta za strimovanje muzike Spotifaj za pranje novca 2019. godine, otprilike u vreme kada je švedski gangsterski rep postao popularan u zemlji i počeo da osvaja muzičke nagrade.
„Platili smo ljude koji su to sistematski radili za nas“, rekao je on.
Opisujući proces, rekao je da će bande pretvoriti svoj prljavi novac u bitkoin, a zatim koristiti kriptovalutu da plate ljudima koji su prodavali lažne strimove na Spotifaju, švedskoj kompaniji.
„Pobrinuli su se da završimo na vrhu top-lista“, rekao je on, dodajući da su lažni strimovi takođe doveli do porasta stvarnih strimova.
Veći tokovi dovode do većih isplata sa Spotifaja.
List navodi da u Švedskoj milion strimova plaća oko 40.000 do 60.000 kruna (3.600 do 5.400 dolara).
Anonimni istražni policajac rekao je Svenska Dagbladet da je kontaktirao Spotifaj 2021. kako bi razgovarao o tome, ali mu kompanija nikada nije uzvratila poziv.
„Spotifi je postao bankovna mašina za bande. Postoji direktna veza sa bandama i smrtonosnim nasiljem“, rekao je on za list.
Prema policijskim podacima, Švedska je 2022. godine registrovala 90 eksplozija i još 101 slučaj pokušaja bombaškog napada ili priprema za bombaške napade, kao i 391 pucnjavu, od kojih 62 sa smrtnim ishodom.
Spotifaj je rekao za AFP u saopštenju da su manipulisani strimovi „izazov za celu industriju i da Spotifi naporno radi na rešavanju ovog problema.
„Manje od jednog procenta svih strimova na Spotifaju je utvrđeno da su veštački i oni se odmah ublažavaju pre bilo kakvih isplata“, navodi se.
Švedska kompanija je saopštila da nije upoznata sa bilo kakvim kontaktom organa za sprovođenje zakona, niti je pronašla „bilo kakve podatke ili čvrste dokaze koji ukazuju na to da se platforma koristi u velikim razmerama na opisani način“.