Studija koju su vodili istraživači sa Univerziteta u Kvinslendu pokazala je da će deca koja se redovno bave sportom od ranog detinjstva imati bolje dugoročno mentalno zdravlje. Istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Adolescent Health.
Vanredni profesor Asad Kan sa UK-ove škole zdravstvenih i rehabilitacionih nauka vodio je studiju, koja je analizirala podatke više od 4.200 australijske dece tokom osmogodišnjeg perioda iz Longitudinalne studije australijske dece.
„Dosledno bavljenje sportom od detinjstva povezano je sa boljim mentalnim blagostanjem među adolescentima“, rekao je dr Kan.
„Naše istraživanje je razmatralo prednosti timskih sportova kao što su fudbal, kriket ili netball, i individualnih sportova kao što su karate, tenis ili gimnastika.“
„Otkrili smo da postoji pozitivan uticaj na mentalno zdravlje bez obzira na vrstu sporta, ali deca koja su igrala u timu imala su veću korist.“
„Ovo bi moglo biti zbog društvenih aspekata koji su uključeni, kao što su okruženost vršnjacima koji pružaju podršku, mogućnosti za sklapanje prijateljstava i rad na cilju saradnje.“
Prema Australijskom institutu za zdravlje i dobrobit, oko 14% dece uzrasta između četiri i 11 godina doživljava mentalni poremećaj u Australiji, pri čemu su dečaci obično više pogođeni nego devojčice.
Istraživanje je pokazalo da deca koja internalizuju svoje emocije i imaju poteškoća u druženju sa vršnjacima imaju veliku korist od bavljenja sportom u timskom okruženju.
Dr Kan je rekao da iako su rezultati pokazali pozitivne rezultate i za dečake i za devojčice, potrebno je učiniti više da se devojčice podstaknu da se uključe u timski sport, posebno u mlađem uzrastu.
„U dobi od šest i sedam godina, oko 59 odsto dečaka je učestvovalo u timskim sportovima, u poređenju sa samo 26 odsto devojčica“, rekao je dr Kan.
„Otkrili smo da su dečaci koji su se bavili timskim sportovima imali manje psihosocijalnih poteškoća i bolji kvalitet života u vezi sa zdravljem, dok su koristi od učešća u timskim sportovima bile niže kod devojčica.“
„Neki mogući razlozi da se objasni niži nivo angažovanja devojaka u timskim sportovima mogu uključivati nedostatak samopouzdanja i poverenja u sportske sposobnosti, ili uobičajeni stereotip da su timski sportovi aktivnost u kojoj dominiraju muškarci.“
„To bi takođe moglo biti zbog nedostatka mogućnosti za devojčice da učestvuju u timskim sportovima, ili zbog nedostatka raznovrsnosti sportova koji se nude u školama i zajedničkim nastavnim programima.“
Dr Kan se nada da će istraživanje dati informacije o strategijama za promovisanje učešća dece u sportu i daljem istraživanju zašto mlade devojke manje učestvuju u timskim sportovima.