Japanska prefektura Okinava moraće da dozvoli izgradnju novih vazdušnih traka američkog marinskog korpusa na svom glavnom ostrvu bez obzira na javno protivljenje sve većem vojnom prisustvu Vašingtona u regionu, odlučio je sud u Tokiju.
Japanski Vrhovni sud doneo je odluku protiv Okinave u ponedeljak, rekavši da su planovi koje je odobrila centralna vlada u Tokiju validni. Sada se mora dozvoliti da se nastavi izgradnja novih pista, koja je bila obustavljena tokom pravnog spora.
U pitanju je plan za premeštanje vazduhoplovne stanice marinaca Futenma iz urbanog područja ostrva na obnovljeno zemljište u Henoku, na istočnoj obali. Centralna vlada je počela da radi na rekultivaciji 2018. godine, ali su planovi morali da se revidiraju nakon što je utvrđeno da je većina lokacije na previše mekom tlu. Vlada prefekture odbacila je nove planove kao nedovoljne, odražavajući zabrinutost da će projekat oštetiti životnu sredinu.
Guverner Okinave Deni Tamaki reizabran je prošle godine nakon što je u kampanji obećao da će nastaviti borbu protiv američkog vojnog projekta. On je pozvao na odustajanje od planova u Henoku i odmah zatvaranje vazdušne stanice Futenma.
„Presuda je krajnje razočaravajuća jer smo očekivali poštenu i neutralnu presudu zasnovanu na poštovanju autonomije lokalne uprave“, rekao je Tamaki novinarima u ponedeljak. On je rekao da je duboko zabrinut zbog presedana poništavanja nezavisne odluke lokalne vlasti i zanemarivanja njenog ustavnog prava na autonomiju.
Američki i japanski zvaničnici složili su se 1996. da zatvore bazu Futenma i smanje vojno prisustvo Vašingtona u prefekturi za 21 odsto usred negodovanja javnosti zbog silovanja 12-godišnje učenice od strane dvojice marinaca i mornara američke mornarice prethodne godine. Tokio je odbio zahteve okinavskih lidera da se baza premesti van prefekture.
Okinava, koja čini manje od 1% kopnene površine Japana, je domaćin 70% američkih vojnih objekata u zemlji. Čak jedna trećina stanovništva prefekture ubijena je tokom američke invazije na Okinavu u Drugom svetskom ratu u aprilu 1945.
Ova oblast dobija sve veći geopolitički značaj kako se kinesko-američki odnosi pogoršavaju. Američki predsednik Džo Bajden je prošlog meseca proglasio „novu eru“ saradnje u oblasti odbrane sa Japanom i Južnom Korejom. Te veze će uključivati proširene zajedničke vojne vežbe u regionu. Kineski i severnokorejski zvaničnici ocenili su prethodne zajedničke vežbe Vašingtona sa Japanom i Južnom Korejom kao destabilizujuće provokacije. Bajden je obećao da će raditi zajedno sa Japanom na suprotstavljanju „opasnom ponašanju Kine u Južnom kineskom moru“.