Ako ste vi ili vaš partner bili „velika“ beba, veća je verovatnoća da ćete sami roditi veliku bebu, pokazuje nova studija istraživača sa Univerziteta u Bergenu, Norveška. Ovo bi potencijalno moglo poboljšati prenatalnu negu i intervencije identifikovanjem trudnoća sa većim rizikom od akušerskih komplikacija tokom rada i porođaja.
Studija iz Norveške istraživala je vezu između sopstvene telesne težine roditelja i rizika od velike bebe i u kojoj meri indeks telesne mase majke (kg/m 2 ) (BMI) u ranoj trudnoći takođe doprinosi ovom riziku. Koristeći medicinski registar rođenih Norveške, najstariji na svetu, istraživači su kombinovali informacije o sopstvenoj težini rođenja roditelja sa trudnoćama koje su imali.
Uključeni su roditelji i potomci rođeni tokom 50-godišnjeg perioda, što je rezultiralo informacijama o 647.957 rođenih sa dostupnim informacijama o rođenoj težini oba roditelja. Studija je obuhvatila samo jednorođenčad rođenu do termina. Makrosomija, naučna reč za „veliku“ bebu, definisana je kao novorođenče teško 4500 grama ili više, i bila je češća među generacijom potomaka, sa 4,0% u poređenju sa 3,2% među generacijom roditelja.
Rizik od rođenja makrosomskog deteta bio je mnogo veći ako su sami roditelji bili veliki na rođenju. U poređenju sa oba roditelja koji su težili ispod 4500 grama, bilo je više od 6 puta više da su oba bila velika. Čak i sa samo jednim roditeljem koji je bio makrozomski, rizik je bio više nego dvostruko veći da je otac bio makrosoman (relativni rizik 2,2) i više od 3 puta ako je majka bila samo makrosomska (3,4).
Istraživači su takođe istražili da li je BMI majke na početku trudnoće doprineo riziku od rađanja makrosomske bebe. Procenat makrosomske novorođenčadi značajno je varirao u zavisnosti od BMI majke. Među grupom u kojoj su oba roditelja rođena makrozomska, udeo beba koje su takođe bile makrozomske kretao se od 17% kada su rođene od žena koje su imale normalnu težinu pre trudnoće (BMI 18,5-24,9), do 31% među ženama koje su bile gojazne (BMI od 30 ili više).
„Rađanje bebe koja je makrosomska dolazi sa povećanim rizikom od akušerskih komplikacija“, kaže istraživač Cathrine Ebbing.
„Moglo bi se spekulisati da bi kroz evolucione mehanizme, ako je roditelj veliki, to zaštitilo majku i dete od komplikacija povezanih sa makrozomijom. Međutim, nismo otkrili da je ovaj rizik značajno smanjen da su roditelji takođe rođeni makrosomski“, Ebing kaže.
Ova studija dodaje još jedan deo slagalice u vezi sa generacijskim efektom ishoda rođenja, kao i uticajem BMI majke. Novi uvid može dovesti do novih mogućnosti za otkrivanje trudnoća sa rizikom od rađanja makrosomskog deteta, i na taj način dovesti do ciljanije prenatalne nege i intervencija. Međutim, potrebne su dalje studije da bi se ispitala klinička korisnost ovih predviđanja.