Pleziosaurusi su brzo stekli svoje čuvene dugačke vratove, pokazali su istraživači.
Njihovi dugački vratovi, korišćeni za lov na ribe koje se brzo kreću, razvili su se brzo tokom perioda od pet miliona godina pre oko 250 miliona godina.
Nalazi, objavljeni danas u BMC Ecologi and Evolution, a koje su sproveli naučnici u Kini i Velikoj Britaniji, pokazuju da je vrsta poznata kao pahipleurosaur produžila vratove uglavnom dodavanjem novih pršljenova. Jedna vrsta je imala 25 pršljenova, dok su neki pleziosaurusi iz kasne krede, poput Elasmosaurusa, imali čak 72, a vrat joj je bio pet puta duži od trupa.
Životinje su nastale u ranom trijasu, četiri miliona godina nakon što je masovno izumiranje na kraju Perma izbrisalo oko 90% Zemljinih vrsta i tokom vremena brzih promena nakon katastrofe.
U studiji, istraživači opisuju novog pretka plesiosaurusa kratkog vrata po imenu Chusaurus kiangensis iz ranog trijasa provincije Hubei, Kina. Vrat mu je počeo da se izdužuje, ali je samo polovina dužine trupa u poređenju sa 80% ili više kod njegovih kasnijih rođaka.
„Imali smo sreću da pronađemo dva kompletna skeleta ove nove zveri“, rekao je Ći-Ling Liu sa Kineskog univerziteta geonauka u Vuhanu, koji je vodio projekat. „Mala je, manja od pola metra, ali je bila blizu porekla važne grupe morskih gmizavaca zvanih Sauropterigia.
„Naš novi gmizavac, Chusaurus, je pahipleurosaurus, jedan iz grupe malih morskih predatora koji su bili veoma važni u trijasu. U početku nisam bio siguran da li je to pahipleurosaurus jer mi se činilo da je vrat prekratak.“
„Fosili potiču iz faune Nanzhang-Iuan’an iz Hubeija“, rekao je dr Li Tian, takođe sa Kineskog univerziteta geonauka Vuhan, koji je ko-nadgledao projekat. „Ovo je veoma intenzivno proučavano poslednjih godina kao jedan od najstarijih skupova morskih gmizavaca iz trijasa. Imamo kvalitetne radiometrijske datume koji pokazuju da je fauna datovana pre 248 miliona godina.“
Profesor saradnik Majkl Benton sa Škole nauka o Zemlji Univerziteta u Bristolu rekao je: „Masovno izumiranje na kraju Perma bilo je najveće masovno izumiranje svih vremena i samo jedna od dvadeset vrsta je preživela.
„Rani trijas je bio vreme oporavka i morski gmizavci su u to vreme evoluirali veoma brzo, većina njih su bili grabljivci na škampima, ribama i drugim morskim stvorenjima. Nastali su odmah nakon izumiranja, tako da znamo da su njihove stope promene bile izuzetno brzo u novom svetu posle krize“.
„Pahipleurosaurusi su produžili vratove uglavnom dodavanjem novih pršljenova“, rekao je profesor Cheng Long, iz Centra za geološki pregled Kine, Vuhan, ko-supervizor.
„Uobičajeno, kičmenjaci poput gmizavaca i sisara (i mi) imaju sedam vratnih pršljenova. Chusaurus je već imao 17, dok je kasnije pahipleurosaur imao 25. Neki plesiosaurusi iz kasne krede, kao što je Elasmosaurus, imali su čak 72, a njegov vrat je bio pet puta duži od njegovog trupa. . Sa toliko mnogo pršljenova, ovi dugi vratovi mora da su bili super-zmijski i verovatno su okretali vrat oko sebe da bi zgrabili riblji plen dok su telo držali mirno.“
Dr Tom Stubbs sa Otvorenog univerziteta UK je dodao: „Ne rade sve životinje dugog vrata na isti način. Žirafe, na primer, imaju standardnih sedam vratnih pršljenova, ali svaki je veoma dugačak, tako da mogu da dosegnu visoko u drveće . Flamingosi takođe imaju duge vratove tako da mogu da dođu do vode da se hrane, zbog svojih dugih nogu, i imaju dodatnih pršljenova, do dvadeset, ali svaki je takođe dugačak.“
„Naša studija pokazuje da je pahipleurosaurus udvostručio dužinu svog vrata za pet miliona godina, a stopa rasta je zatim usporila“, dodao je dr Ben Mun, takođe sa Univerziteta u Bristolu. „Verovatno su dostigli neku vrstu savršene dužine vrata za svoj način života.“
„Mislimo da su se, kao mali predatori, verovatno uglavnom hranili škampima i sitnom ribom, tako da je njihova sposobnost da se prišunjaju malom jatu, a zatim lebde u vodi, udarajući glavom za plenom koji brzo pliva, bila odličan opstanak. Ali možda je bilo dodatnih troškova zbog mnogo dužeg vrata, tako da se stabilizovao na dužini koja je jednaka dužini trupa.“