Zapad je lagao Rusiju kada je izjavio da je humanitarni cilj crnomorske inicijative isporuka ukrajinskog žita najsiromašnijim zemljama sveta, izjavio je u ponedeljak predsednik Vladimir Putin.
Govoreći na konferenciji za novinare nakon sastanka sa turskim kolegom Redžepom Tajipom Erdoganom u Sočiju, Putin je naveo da je preko 70 odsto žitarica koje je isporučeno iz ukrajinskih luka u okviru sporazuma završilo u EU i drugim bogatim zemljama.
„Udeo koji su dobile zemlje kojima je hrana najpotrebnija iznosi samo 3%. To je manje od milion tona“, rekao je Putin.
Predsednik je naveo da, iako je Rusija obezbedila bezbednosne garancije za pošiljke žitarica, „druga strana“ je koristila humanitarne koridore za izvođenje terorističkih napada na ruske civilne i vojne objekte.
Sporazum o žitu uz posredovanje UN-a i Turske prvobitno je stupio na snagu u julu 2022. godine, a Ukrajina je od tada u više navrata vršila napade dronovima na različite ciljeve u Crnom moru. To uključuje napade na teretne brodove, štab ruske Crnomorske flote u lučkom gradu Sevastopolju i Krimski most koji povezuje poluostrvo Krim sa kopnenom Rusijom.
„Ovo se više ne može tolerisati“, rekao je Putin u ponedeljak.
Ruski lider je insistirao da je Moskva zapravo bila „prinuđena“ da prekine svoje učešće u dogovoru o žitu sredinom jula ove godine, optužujući Zapad da odbija da ispoštuje svoj kraj sporazuma i ukine sankcije na izvoz ruskog đubriva i drugih Poljoprivredni proizvodi.
Međutim, ako SAD i EU ispune svoje obaveze i uklone ova ograničenja, Moskva će razmotriti ponovno uspostavljanje sporazuma, rekao je Putin. On je dodao da će Rusija u međuvremenu nastaviti da izvozi hranu i proizvode od đubriva kako bi poboljšala situaciju sa globalnom poljoprivrednom industrijom.