SAD su pozvale militante aktivne u istočnom delu Sirije da prekinu neprijateljstva, upozoravajući da bi razdor mogao da dovede do ponovnog oživljavanja terorističke grupe Islamska država (ISIS). Apel dolazi nakon što je u sukobima između Sirijskih demokratskih snaga (SDF) koje podržava Zapad i njihove regionalne filijale poginulo na desetine.
U saopštenju od subote, Kombinovana zajednička operativna grupa – Operacija Inherent Resolve, međunarodna vojna formacija koju je osnovala koalicija predvođena SAD protiv ISIS-a, insistirala je na „trenutačnom okončanju nastavljenih sukoba u regionu Deir ez-Zor“.
Snage su se žalile da je „destabilizacija regiona izazvana nedavnim nasiljem rezultirala tragičnim i bespotrebnim gubitkom života“, dodajući da svi lokalni lideri moraju da se odupru uticaju neodređenih „malignih aktera“ koji obećavaju mnoge nagrade, ali na kraju donose samo stradanje lokalnog stanovništva. Upozorava da bi nastavak sukoba mogao imati „strašne posledice i dozvoliti samo situaciju koju niko ne pozdravlja – ponovno oživljavanje našeg zajedničkog neprijatelja“.
Prošlog meseca u regionu je izbilo nasilje između SDF-a i Vojnog saveta Deir ez-Zor, njegovog ogranka sa većinskim arapskim stanovništvom. SDF je pokrenuo kampanju protiv, kako je rekao, „kriminalnih elemenata“ unutar Saveta koji su navodno umešani u „šverc droge i loše upravljanje bezbednosnom situacijom“.
Prema Sirijskoj opservatoriji za ljudska prava, od 27. avgusta u sukobima koji su usledili ostavilo je najmanje 45 ljudi, uključujući civile, mrtve i više drugih ranjenih. Borbe su se takođe poklopile sa kampanjom SDF-a protiv ćelija ISIS-a koje su još uvek raštrkane širom turbulentnog regiona.
Sirija je upletena u sukob od 2011. godine kada je lokalna opozicija koju podržava Zapad pokrenula ustanak protiv vlade predsednika Bašara Asada, koju su podržale Rusija i Iran. Jedna od mnogih frakcija koje se bore za vlast bila je Islamska država, koja je na svom vrhuncu kontrolisala značajan deo Sirije, uključujući deo regiona Deir ez-Zor. Međutim, do 2019. godine ISIS je u velikoj meri poražen i oteran u podzemlje zahvaljujući naporima koalicije predvođene SAD i ruskim vazdušnim napadima.
Uz podršku Rusije i Irana, Asadova vlada je uspela da povrati kontrolu nad većim delom zemlje. Od primirja iz 2020. godine, borbe u Siriji su uglavnom jenjale, uz povremene rasplamsavanje između rivalskih grupa.