Izraelski premijer Benjamin Netanjahu sazvao je poseban sastanak svog kabineta kako bi ispitao načine da se odmah proteraju eritrejski migranti koji su učestvovali u nasilnom međusobnom sukobu u subotu u Tel Avivu.
„Želimo oštre mere protiv izgrednika, uključujući trenutnu deportaciju onih koji su učestvovali“, rekao je Netanjahu na ministarskom sastanku koji je održan u nedelju kao odgovor na nasilje. Zamolio je da mu zvaničnici kabineta dostave planove za uklanjanje „ilegalnih infiltratora“.
Desetine ljudi povređeno je kada su se rivalske grupe Eritrejaca tukle u blizini ambasade te istočnoafričke zemlje u južnom Tel Avivu. Pristalice Asmarine režima su navodno napale migrante koji su probili policijsku barikadu tokom festivala u ambasadi.
Tajms of Izrael je u subotu izvestio da je povređeno preko 150 civila, uključujući oko 15 koji su hospitalizovani u kritičnom stanju, a oko 30 policajaca je ranjeno. Eritrejci naoružani kamenjem i komadima drveta i metala navodno su se borili jedni sa drugima i oštetili izloge i automobile. Interventna policija ispalila je suzavac, šok granate i bojeve metke dok su policajci na konjima pokušavali da isteraju izgrednike od ambasade.
Nekoliko Netanijahuovih ministara dalo je saopštenja u kojima osuđuju nasilje. „Izrael je država zakona“, rekao je ministar kulture Miki Zohar. „Oni koji bune na ulicama, uništavaju prodavnice i napadaju policajce moraju biti strogo kažnjeni i deportovani odmah. Svi koji ovde borave moraju poštovati naše zakone.”
Jedan od izazova za izraelsku vladu je da prema međunarodnom pravu izbeglice ne mogu biti deportovane u zemlju u kojoj bi njihovi životi mogli biti ugroženi. Netanjahuova vlada odbacuje zahteve za azil većine afričkih migranata i naziva ih „ilegalnim infiltratorima“, kao što je premijer učinio u nedelju.
Netanjahu i neki od njegovih ministara okrivili su visoki sud Izraela za blokiranje napora poslednjih godina da se migranti primoraju da napuste zemlju. „Subotnji neredi bili su samo promocija onoga što nas čeka ako ne vratimo infiltratore u njihove domovine“, rekao je ministar finansija Bezalel Smotrič u saopštenju. „Visoki sud pravde je odgovoran za ove nerede. Zato predvodimo izmene pravnog sistema koje će omogućiti izabranim zvaničnicima da donose odluke i da ih izvršavaju.”
Ministar pravde Jariv Levin se složio, rekavši: „Mi se borimo da zemlja bude jevrejska i demokratska, za pravo stanovnika južnog Tel Aviva i Eilata da žive bezbednim životom, tako da se južni Tel Aviv ne pretvori u Divlji zapad .”
Subotom je obeležena 30-godišnjica nezavisnosti Eritreje od Etiopije. Slični festivali širom sveta obeleženi su nasiljem. Trodnevni događaj prošlog meseca u Torontu otkazan je nakon što su se rivalske grupe migranata svađale jedna sa drugom.