Istraživači pokazuju da se lek za multiplu sklerozu može koristiti kao terapija Alchajmerove bolesti

Istraživači pokazuju da se lek za multiplu sklerozu može koristiti kao terapija Alchajmerove bolesti

Tim istraživača sa Univerziteta u Kentakiju otkrio je da je lek koji se koristi za lečenje multiple skleroze (MS) potencijalno efikasan kao terapija za Alchajmerovu bolest.

Alchajmerova bolest je progresivan i nepovratan neurološki poremećaj. Procenjuje se da 6,2 miliona Amerikanaca starosti 65 i više godina živi sa bolešću koja utiče na kognitivne funkcije, pamćenje i ponašanje.

„Stojimo na pragu kritičnog nastojanja da razvijemo nove strategije lečenja Alchajmerove bolesti“, rekao je dr Erhard Biberih, profesor na Odseku za fiziologiju Medicinskog fakulteta u Velikoj Britaniji. „Otkrili smo da lek koji je već na tržištu, ponesimod (brend ‘Ponvori’), može da smanji jedan od obeležja ove bolesti: neuroinflamaciju.

Nalazi su objavljeni u časopisu eBioMedicine, koji je deo serije The Lancet Discoveri Science u avgustu.

Tim je proučavao ponesimod, oralni lek koji je američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila za lečenje relapsirajućih oblika MS. Lek smanjuje upalu u mozgu ciljajući specifični receptor u imunološkom sistemu kako bi pomogao u regulisanju odgovora tela i sprečio ga da napadne centralni nervni sistem. Ovaj receptor se aktivira lipidom koji se naziva sfingozin-1-fosfat, čiju funkciju proučava Biberihova laboratorija.

„Mi smo prvi koji su pokazali da je ponesimod efikasan u mišjem modelu za Alchajmerovu bolest“, rekao je Biberih. „Pošto je ovaj lek već u kliničkoj upotrebi za terapiju relapsirajuće multiple skleroze, odmah je dostupan za upotrebu i u terapiji Alchajmerove bolesti.

Istraživači iz Velike Britanije su istražili specifičnu vrstu ćelije koja se nalazi u centralnom nervnom sistemu pod nazivom mikroglija. Ćelije imaju nekoliko funkcija u našim telima, uključujući regulisanje inflamatornih odgovora u centralnom nervnom sistemu – mozgu i kičmenoj moždini.

Disfunkcionalna mikroglija je povezana sa neurodegenerativnim oboljenjima poput Alchajmerove bolesti jer te ćelije pomažu u uklanjanju nakupljanja abnormalnih proteinskih naslaga u mozgu – što je posebna karakteristika bolesti. Te nakupine ometaju komunikaciju između nervnih ćelija mozga i na kraju odumiru.

„Uklanjanje tih proteina je važna meta za terapiju Alchajmerove bolesti“, rekao je dr Džihui Žu, prvi autor studije i jedan od naučnika u Biberihovoj laboratoriji. „U našoj studiji, reprogramirali smo mikrogliju u ćelije koje štite neurone koje čiste toksične proteine u mozgu, smanjuju Alchajmerovu neuroinflamatornu patologiju i poboljšavaju pamćenje u modelu miša.“

Kao deo projekta, istraživači su proučavali miševe sa specifičnim genetskim sojevima koji izražavaju glavne karakteristike Alchajmerove bolesti u njihovom mozgu. Lečili su polovinu miševa ponesimodom i izmerili specifičnu ćelijsku aktivnost u mozgu. Prostorna memorija miševa je takođe testirana kroz test ponašanja u lavirintu.

„Taj specifični test je mera spontane tendencije miševa da menjaju svoje slobodne izbore da uđu u dva kraka lavirinta“, rekao je Žu. „Naši testovi pokazuju da ponesimod spašava pažnju i radnu memoriju kod miševa sa uznapredovalom Alchajmerovom patologijom.“

Naučnici su takođe radili sa Centrom za istraživanje Alchajmerove bolesti u Velikoj Britaniji u okviru Centra za starenje Sanders-Braun kako bi dobili uzorke ljudskog mozga za proučavanje. Podaci prikupljeni iz tih testova bili su dosledni i takođe su ukazali da se ponesimod može koristiti kao terapija za Alchajmerovu bolest.

„Neuroinflamacija je obeležje Alchajmerove bolesti, jedan od glavnih uzroka progresije bolesti i obećavajuća meta za terapiju“, rekao je Biberich. „Naša studija pokazuje snažne eksperimentalne dokaze da ponesimod može biti terapeutski lek, koji ne samo da smanjuje neuroinflamaciju, već i poboljšava klirens neurotoksičnih proteina u mozgu u srednjoj i kasnoj fazi Alchajmerove bolesti.“