Istraživanje svemira predstavlja jedinstvene zdravstvene izazove za astronaute zbog nedostatka gravitacije, izolacije i izloženosti radijaciji. Aktivnosti ESA SciSpacE imaju za cilj da shvate ove efekte i njihove implikacije na dobrobit ljudi tokom produženih misija.
ESA sarađuje sa istraživačima na sprovođenju eksperimenata u mikrogravitaciji i analognim okruženjima, bacajući svetlo na posledice svemirskih stresora. Jedna kritična briga je atrofija mišića i kostiju. Uprkos svakodnevnim vežbama, astronauti se suočavaju sa pogoršanjem. ESA istražuje električnu stimulaciju kao potencijalnu protivmeru, sa planiranim testovima na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Eksperiment stimulacije mišića je središnji deo ovog istraživanja. Primenom kontrolisanih električnih struja na mišiće nogu, studija ima za cilj da poveća mišićnu masu, snagu i oporavak. Komplementarne procene, uključujući MRI skeniranje, analizu mikrocirkulacije i uzorke krvi, pružiće sveobuhvatno razumevanje efikasnosti.
Rješavanje ovih izazova moglo bi donijeti koristi i na Zemlji. Dobijeni uvidi mogli bi da dovedu do bolje zdravstvene zaštite za različite populacije, od starijih do kliničkih pacijenata i sportista.
ESA-ina posvećenost unapređenju istraživanja svemira uz očuvanje fizičkog zdravlja astronauta naglašava njenu posvećenost održivom i uspešnom svemirskom programu. Kroz istraživanje i inovativna rešenja, čovečanstvo se približava savladavanju izazova produženih svemirskih letova i poboljšanju života na našoj matičnoj planeti.