Hronična bolest bubrega je stanje u kojem funkcija bubrega opada, što uzrokuje značajne zdravstvene probleme kod pacijenata. Prethodna studija koju je vodio dr Motoko Ianagita otkrila je da tercijarna limfoidna tkiva (TLT), koja se razvijaju kod nekoliko bubrežnih bolesti, inhibiraju popravku povrede bubrega i povezana su sa lošijom prognozom povezanom sa razvojem hronične bolesti bubrega. Nova studija je istraživala ulogu TLT-a u pogoršanju povrede bubrega, a nalazi studije objavljeni su u časopisu Američkog društva za nefrologiju.
TLT su abnormalne strukture sastavljene od limfoidnog tkiva, uključujući limfocite zvane T i B ćelije, kao i funkcionalno specijalizovane fibroblaste, vrstu ćelije koja je obično uključena u formiranje vezivnog tkiva. TLT su takođe prisutni u povređenim fibrotičnim bubrezima. Međutim, mehanizam ekspanzije TLT-a i njegov efekat na regeneraciju bubrega ostaju nejasni.
Da bi razjasnio ova pitanja, istraživački tim sa sedištem u Kjotu koristio je sekvenciranje RNK sa jednim jezgrom (snRNA-sek) da bi istražio interakciju između bubrežnih parenhimskih ćelija (ćelija koje čine najveći deo funkcionalnog materijala u bubrezima) i imunih ćelija u bubrezima stariji miševi.
Nakon što je ishemijsko-reperfuziona povreda izazvana u bubregu na jednoj strani kod eksperimentalnih miševa, bubreg je sakupljen i od eksperimentalnih miševa i od kontrolnih miševa bez povreda. Nakon toga, snRNA-sek je izveden na jezgrima ćelija ekstrahovanih iz bubrega da bi se odredila ekspresija liganada – molekula koje ove ćelije koriste za međusobnu interakciju.
Pored toga, ispitivani su i uzorci biopsije bubrega od dva primaoca transplantacije bubrega i procenjena je ekspresija molekula fokusiranih na studiju na miševima.
Histološki pregled bubrega oštećenih miševa otkrio je ekstenzivnu atrofiju proksimalnih tubularnih ćelija, intersticijalnu fibrozu i prisustvo višestrukih TLT u korteksu bubrega.
Istraživači su identifikovali proinflamatorne proksimalne tubularne ćelije i fibroblaste među bubrežnim parenhimskim ćelijama u bubrezima oštećenih u starosti sa TLT. Interakcije između ovih proinflamatornih bubrežnih parenhimskih ćelija i imunih ćelija unutar i izvan TLT-a imaju potencijal da promovišu upalu, ekspanziju TLT-a i povredu bubrega.
Proinflamatorne proksimalne tubularne ćelije koje mogu da regrutuju i aktiviraju imune ćelije putem nekoliko tipova proizvodnje proinflamatornih citokina prvenstveno su lokalizovane oko TLT. Predlaže se da TLT direktno povrede proksimalne tubule i promovišu njihovo proinflamatorno svojstvo kroz proizvodnju citokina kao što su interferon gama i faktor nekroze tumora alfa.
Proinflamatorni fibroblasti unutar TLT-a takođe mogu doprineti regrutovanju, zadržavanju, preživljavanju i proliferaciji limfocita putem proizvodnje citokina ili hemokina. Pored toga, otkrili su da su neki transkripcioni faktori indukovani interferonom bili visoko aktivirani u proinflamatornim fibroblastima unutar TLT-a u mišjim i ljudskim bubrezima.
Ovi rezultati i in vitro eksperimenti sugerišu da interferon gama može da promoviše proinflamatorni fenotip fibroblasta unutar TLT. Proinflamatorni proksimalni tubuli i proinflamatorni fibroblasti su takođe identifikovani u ljudskim transplantiranim bubrezima sa TLT.
Ovi nalazi mogu dovesti do razvoja novih terapijskih strategija. „Lekovi koji inhibiraju ove citokine mogu imati potencijal da spreče progresivnu povredu i ekspanziju TLT-a u bubrezima oštećenih u starosti“, rekao je dr Takahisa Jošikava, vodeći autor studije. „Međutim, potrebne su dalje studije kako bi se potvrdio efekat ovih lekova.“