Novi test krvi nazvan p-tau217 pokazuje obećanje kao biomarker Alchajmerove bolesti, a kada se koristi u toku rada u dva koraka, ima veoma visoku tačnost za identifikaciju ili isključivanje amiloidoze mozga, najvažnije i najranije patologije. To je inovacija koju su sada predstavili istraživači sa Univerziteta u Geteborgu, zajedno sa kolegama sa Univerziteta u Lundu i u Montrealu, Kanada.
Poslednjih godina uloženo je mnogo truda u razvoj biomarkera u krvi koji bi potencijalno mogli da pomognu u identifikaciji Alchajmerove bolesti (AD). Tau protein, posebno njegova fosforilisana varijanta (p-tau)—i jedan od glavnih proteina uključenih u patologiju AD—bio je u fokusu opsežnog istraživanja i razvoja poslednjih godina.
Novi p-tau biomarkeri na bazi krvi, posebno varijanta nazvana p-tau217, pokazali su veliko obećanje kao klinički korisni alati za skrining pacijenata sa problemima pamćenja ili drugim ranim kognitivnim simptomima koji ukazuju na ranu Alchajmerovu bolest.
Međutim, čak i ako obećava, zabrinutost je bila da će klasifikovanje ranih pacijenata na „AD ili bez AD“ i dalje dovesti do prilično visokog procenta lažno pozitivnih (pojedinci sa pozitivnim rezultatom testa koji nemaju AD) i lažno negativnih (pojedinci sa negativnim rezultatom testa za koje se dokaže da imaju AD na osnovu drugih pregleda kao što su amiloidni PET skenovi).
Uzimajući u obzir ne samo etičke i psihološke probleme izazvane mogućom pogrešnom dijagnozom, već i visoke troškove i potencijalne medicinske rizike započinjanja lečenja ljudi koji nemaju ciljnu bolest), naučnici sa Univerziteta u Geteborgu i njihove kolege razvili su novu strategiju za kliničku primenu. biomarkera krvi.
Model u dva koraka je izgrađen na prvom koraku sa dijagnostičkim modelom (zasnovanim na plazmi p-tau217 zajedno sa uzrastom i APOE e4) za stratifikovanje pacijenata sa blagim kognitivnim oštećenjem (MCI) za rizik od amiloidne PET pozitivnosti. Korak 2 se zasniva na potvrdnom testiranju sa odnosom CSF Ab42/40 (ili amiloidnim EPT) samo kod onih sa neizvesnim ishodima u koraku 1.
Tok rada je procenjen na 348 učesnika MCI iz švedskih studija BioFINDER (Univerzitet Lund) i validiran u nezavisnoj TRIAD kohorti (McGill Universiti, Montreal, Kanada) takođe koristeći nezavisnu metodu za analizu plazma p-tau217.
Model je procenjen na osnovu tri različite strategije granične vrednosti koje su istražene da bi se učesnici klasifikovali u grupe sa niskim, srednjim i visokim rizikom da budu „Aβ pozitivni“ (koji imaju patologiju tipa AD). Na strogim nižim pragovima verovatnoće sa osetljivošću od 97,5% (da bi se izbeglo otkrivanje pacijenata koji su Aβ pozitivni), pronađeno je samo 6,6% lažno negativnih, dok je stroga specifičnost od 97,5% (da bi se izbeglo klasifikovanje pacijenata koji su Aβ negativni kao ‘ visok rizik’) dali su samo 2,3% lažnih pozitivnih rezultata.
Na strogim pragovima osetljivosti/specifičnosti, 41% pacijenata je spadalo u grupu srednjeg rizika (u poređenju sa 29% pacijenata za prag od 95%). Dalje procene ove grupe sa CSF Aβ42/40 pokazale su veoma dobro slaganje (86%) sa amiloidnim PET rezultatima. Rezultati su verifikovani u nezavisnoj McGill kohorti pacijenata.
Studija predstavlja dvostepeni model zasnovan na p-tau217 u krvnoj plazmi za stratifikaciju rizika pacijenata sa MCI na visok, nizak i srednji rizik od amiloidoze mozga i rane AD patologije. Test krvi primenjen u koraku 1 pokazuje veoma visoku tačnost za identifikaciju pacijenata sa visokim rizikom, kojima u zavisnosti od kliničke situacije može ili biti postavljena dijagnoza i započeti simptomatsko lečenje, ili ubuduće biti upućeni u specijalističku kliniku na moguće iniciranje tretman koji modifikuje bolest.
U grupi niskog rizika, AD se može isključiti sa visokim stepenom sigurnosti. Grupa srednjeg rizika obuhvatiće samo jednu trećinu pacijenata, što će značajno smanjiti potrebu za potvrdnim CSF ili PET testiranjem u specijalističkoj klinici, a samim tim i uštedu troškova za društvo.