Alfa Romeo 33 Stradale debituje sa 620 KS

Alfa Romeo 33 Stradale debituje sa 620 KS

Alfa Romeo je napravio poslednji 8C 2010. pre nego što je zadirkivao povratak u planu proizvoda objavljenom 2018. Međutim, kupe od 700 konjskih snaga se nikada nije dogodio jer je matična kompanija FCA povukla utikač manje od godinu dana kasnije. Brzo napred do 2023. godine, postoji novi vodeći sportski automobil legendarnog italijanskog brenda, i ovoga puta, to se zapravo dešava. Umesto da bude naslednik 8C, ovo je oživljavanje prelepe 33 Stradale.

Kao i kod svog izvora inspiracije koji je prodat kasnih 1960-ih kada je napravljeno samo 18, novi 33 Stradale ima raspored sa srednjim motorom. Prelepu karoseriju sa retro ukusom ručno će izraditi proizvođači karoserija u Carrozzeria Touring Superleggera. To je čini drugom Alfom u poslednje vreme koja je dobila potpuno prilagođenu karoseriju, posle prošlogodišnje Giulia SVB Zagato.

Savremeni 33 Stradale je manje ekskluzivan od svog pretka jer Alfa Romeo namerava da proizvede 33 automobila. Svi su prodati u roku od nekoliko nedelja nakon Velike nagrade Formule 1 Italije 2022. u Monci 11. septembra kada su potencijalni kupci bili pozvani da ranije pogledaju iza zatvorenih vrata. Nijedna dva automobila neće biti ista jer će svaki biti „jedinstveno i neponovljivo umetničko delo“ koje će pedantno izraditi poseban tim.

Postoje beskrajne opcije personalizacije, uključujući prilagođeni VIN broj sa osam cifara koje je ručno odabrao vlasnik koji je takođe prikazan na centralnom tunelu. Opremljena leptir vratima, vrhunska Alfa ima monokok od ugljeničnih vlakana u kombinaciji sa aluminijumskim H-ramom i krovom napravljenim od kombinacije ova dva materijala. Čak su i okviri prozora napravljeni od ugljeničnih vlakana, dok je zadnje staklo zamenjeno polikarbonatom.

Unutrašnjost se nudi u dve teme: Tributo i Alfa Corse. Dok će prvi oponašati klasični automobil, drugi će biti sportskiji. Unutrašnjost koja liči na kokpit ima aluminijumske ručice menjača iza volana bez ikakvih kontrola pošto Alfa želi da se fokusirate na ono što je zaista važno – vožnju. Kabina koristi kombinaciju kože, karbonskih vlakana, aluminijuma i alkantare dok ostaje verna svom prethodniku iz 1960-ih.

U srcu novog vodećeg modela Alfa Romea nalazi se tvin-turbo 3,0-litarski V6 motor koji proizvodi preko 620 konjskih snaga usmerenih na zadnje točkove. Možda ćete biti u iskušenju da verujete da je motor Maseratijev Nettuno zbog identične snage, ali nam je rečeno da je to zapravo evolucija tvin-turbo 2,9-litarskog V6 koji ide u modele Giulia i Stelvio Kuadrifoglio.

ICE radi sa osmostepenim automatskim menjačem sa dvostrukim kvačilom iz ZF-a, dok MC20 ima osmostepeni DCT iz Tremec-a. Iako se obrtni momenat ne pominje, podsetićemo vas da ovaj šestocilindrični motor koji je razvila Alfa razvija 443 lb-ft (600 njutn-metara) u modelima Kuadrifoglio, Giulia GTA/GTAm i Giulia SVB Zagato koje smo spomenuli ranije.

Alternativno, kupci mogu dobiti preporođeni 33 Stradale kao potpuno električni superautomobil sa preko 750 KS, što odražava snagu koja se nalazi u GranTurismo Folgore gde tri motora isporučuju kombinovanu 996 lb-ft. EV varijanta će preći 280 milja (450 kilometara) na VLTP ciklusu kako bi odgovarala GranTurismo Folgore. Međutim, treba da istaknemo da Alfa Romeo ne kaže eksplicitno da 33 Stradale koristi tri-motornu postavku kao jednako snažni EV iz Maseratija.

Bez obzira na to šta ga pokreće, 33 Stradale će ubrzati od 0 do 62 mph (100 km/h) za manje od tri sekunde i dostići maksimalnu brzinu od 207 mph (333 km/h). Njegovu zaustavnu snagu obezbeđuju Brembo karbonsko-keramički diskovi i sistem kočnice po žici, dok se vešanje sastoji od konfiguracije sa dve ruke sa aktivnim amortizerima i sistemom podizanja prednje osovine.

Izvršni direktor Alfa Romea Žan-Filip Imparato obećava da 33 Stradale neće biti poslednji specijalni automobil marke jer se planiraju dodatni modeli po meri.